Preskočit na obsah

Vláda: Odobrila koncepciu rozvoja geologického výskumu a prieskumu

30.11 2017, TASR

Bratislava, 29. novembra - Efektívnejšiemu a účinnejšiemu využívanie poznatkov z geológie má pomôcť nová koncepcia pre geologický prieskum a výskum. Iniciatívny materiál z dielne envirorezortu schválila v stredu vláda.

,,Chrániť môžeme iba to, čo poznáme. Práve geologické poznatky a ich rozumné používanie môžu významne prispieť k tomu, aby sme sa k prírode správali zodpovednejšie," povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Poznanie geologického prostredia dokáže podľa envirorezortu eliminovať prípadné škody spôsobené prejavmi extrémneho počasia. ,,Na ministerstve presadzujeme názor, že prevencia je omnoho lacnejšia, ako hasenie vzniknutých dôsledkov. Žijeme v období klimatickej zmeny, ktorej prejavom sú aj čoraz častejšie vyskytujúce sa zosuvy pôdy. Tie ohrozujú nielen majetok, ale aj životy obyvateľov," doplnil Sólymos.

Úlohou koncepcie je preto zvyšovať úroveň poznania geologickej stavby územia, podporovať geologický výskum, hydrogeologický a inžinierskogeologický prieskum s cieľom chrániť životné prostredie a v konečnom dôsledku aj zdravie ľudí. Koncepcia navrhuje pokračovať v podrobnom geologickom mapovaní Slovenska.

Podľa koncepcie by sa mala účinnejšie využívať geotermálna energia, a to nielen na rekreačné účely. Na Slovensku sú v súčasnosti štyri mestá, kde sa využíva na verejné vykurovanie geotermálna energia. Ide o Veľký Meder, Galantu, Šaľu a Sereď. ,,Je to obrovská príležitosť pre samosprávy a aj súkromné spoločnosti. Lebo pokiaľ sa budeme všetci držať princípu, že rozvoj musí kráčať ruka v ruke s citlivým využívaním prírodných zdrojov, budeme mať postarané nielen o živobytie na dlhé roky, ale ostane nám aj pekné prostredie a kus prírody zanecháme aj ďalším generáciám," zhrnul Sólymos.

Schválená koncepcia považuje za dôležité pokračovať aj v riešení problematiky environmentálnych záťaží a v zabezpečovaní podrobného prieskumu na najrizikovejších lokalitách.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálne záťaže Geológia Legislatíva Rezort MŽP SR