Preskočit na obsah

200 000 eur na opatrenia súvisiace so znečistením Slanej

05.05 2022, TASR

Bratislava 4. mája – Na opatrenia, ktoré majú pomôcť zastaviť znečistenie rieky Slaná, vyčlení štát 200 000 eur. Rezort financií má ministerstvu hospodárstva poskytnúť tieto prostriedky zo štátnych finančných aktív. Návrh z dielne envirorezortu zobrala vláda na vedomie.

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) má bezodkladne zabezpečiť opatrenia na zníženie natekania nekontaminovaných banských vôd do hlbších obzorov bane. Taktiež sa má postarať o monitoring stavu bane a stavu vytekajúcich banských vôd, píše sa v materiáli. Následne má v spolupráci s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO) navrhnúť ďalšie opatrenia na čistenie vytekajúcich banských vôd do Slanej.

Budaj má podľa materiálu priebežne zabezpečiť kontrolu a monitoring stavu povrchového toku Slaná po realizácii opatrení na zníženie natekania nekontaminovaných banských vôd.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vody potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. Znečistenie rieky Slaná nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Znečistenie Slanej je už viditeľné aj na slovensko-maďarských hraniciach. Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy