Preskočit na obsah

Vláda JAR avizovala, že pre hrozbu sucha zavedie obmedzenia na spotrebu vody

29.10 2019, TASR

Johannesburg, 28. októbra - Vláda Juhoafrickej republiky (JAR) ohlásila v pondelok obmedzenia na spotrebu vody po tom, ako sa v krajine začali míňať jej zásoby. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Juhoafrická ministerka vodných zdrojov a hygieny Lindiwe Sisuluová v tejto súvislosti vyhlásila, že nedostatok vody v mnohých regiónoch JAR je dôsledkom nastupujúceho leta na južnej pologuli, ako aj zmeny klímy, ktorá so sebou prináša teplejšie a suchšie počasie. Výraznejšie dažde v tejto časti Afriky pritom nie sú očakávané až do decembra.

Vláda JAR taktiež poukázala na skutočnosť, že ide o jednu z 30 najsuchších krajín sveta. Kapskému mestu hrozil v tejto súvislosti na začiatku minulého roka tzv. deň nula, teda stav, keď by pre sucho prestala z väčšiny miestnych kohútikov úplne tiecť voda.

Sisuluová ďalej zdôraznila, že viac ako 60 percent zásob vody spotrebováva poľnohospodárstvo, pričom 58 miliónov obyvateľov JAR si musí vystačiť len s 27 percentami. Problémom sú podľa jej slov aj zastaraná vodohospodárska infraštruktúra a zlé hospodárenie.

 Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP