Preskočit na obsah

Veľký Meder kúri termálnou vodou z vrtu hlbokého takmer 2,5 kilometra

26.05 2017, TASR

Centrum pre využívanie geotermálnej energie dnes slávnostne otvorili vo Veľkom Mederi, ktorý je od októbra 2016 štvrtým mestom na Slovensku využívajúcim ekologický systém verejného vykurovania termálnou vodou.

Vrt s hĺbkou 2450 metrov a teplotou vody 93 stupňov Celzia v súčasnosti vykuruje 1300 bytov, školu, škôlku a kultúrne stredisko. Na slávnostnom uvedení centra do prevádzky sa zúčastnil minister životného prostredia László Sólymos, primátor mesta Samuel Lojkovič a slovinská veľvyslankyňa na Slovensku Bernarda Gradišnik.

,,Ako ministra životného prostredia ma nesmierne teší, keď vidím dielo, ktoré v sebe spája využitie prirodzenej energie prírody na vykurovanie a ktoré zároveň nezaťažuje naše okolie ani životné prostredie. Keď k tomu ešte pripočítame energetickú výhodnosť, vidíme unikátne dielo, ktoré môžu od dnešného dňa Veľkému Mederu závidieť ďalšie mestá na Slovensku," uviedol Sólymos.

Pripomenul, že Slovensko dostatočne nevyužíva svoje prírodné bohatstvo moderným a ekologickým spôsobom. ,,Pokiaľ sa budeme všetci držať princípu, že rozvoj musí kráčať ruka v ruke s citlivým využívaním prírodných zdrojov, budeme mať postarané nielen o živobytie na dlhé roky, ale ostane nám aj pekné prostredie a kus prírody zanecháme aj ďalším generáciám," povedal minister. Dodal, že Slovensko je bohaté aj na množstvo schopných odborníkov, ktorí rozumejú prírode, jej múdremu spravovaniu a ochrane.

Primátor Samuel Lojkovič zdôraznil odvahu mestského zastupiteľstva vziať si úver vo výške 3,7 milióna eur a pochopenie obyvateľov, ktorí súhlasili s projektom v zastavanej časti mesta. Vrtné práce pritom trvali 35 dní, pričom prebiehali 24 hodín denne. ,,K tejto investícii malo kladný vzťah 99 percent obyvateľov. Pevne verím, že sa nám vráti nie o 15, ale ako ukazujú čísla, už o desať rokov," vyhlásil Lojkovič. Za najdôležitejšie považuje, že projekt neznečisťuje životné prostredie, šetrí plyn a elektrinu. ,,Správame sa k Zemi tak, ako sa patrí, aby sme ju mohli odovzdať ďalšej generácii," uzavrel primátor Veľkého Medera.

Mesto začalo prípravné práce na projekte vo februári 2016, vrtné práce ukončili slovinskí odborníci v máji 2016. Neskôr pribudla nová výmenníková stanica a prepojenie kotolní na sídliskách M. Corvina a Komárňanská. Vykurovanie termálnou vodou mesto spustilo 6. októbra 2016. V roku 2018 naň plánuje pripojiť aj mestské úrady a ďalšie školy. V budúcnosti by geotermálna energia mala vykurovať celé mesto. Cenu tepla Veľký Meder nezvýšil, naopak, približne po desiatich rokoch ju plánuje znížiť.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Energetika