Preskočit na obsah

Veľká Británia zriadi fond na ochranu morí

14.06 2021, TASR

Carbis Bay, 13. júna – Veľká Británia v záujme ochrany svetových oceánov založí fond, pre ktorý vyčlenila 500 miliónov libier (okolo 580 miliónov eur). Jeho cieľom je podporiť krajiny ako Ghana a Indonézia či tichomorské ostrovné štáty pri zavádzaní udržateľných metód rybolovu, ochrane pobrežných ekosystémov, ako sú mangrovové lesy a koralové útesy, a pri znižovaní znečistenia morí. 

 Vytvorenie fondu oznámil premiér Boris Johnson v nedeľu počas konania summitu G7 v Carbis Bay v juhozápadnom Anglicku. ,,Najdôležitejšou vecou, ktorú môžeme my, vodcovia štátov, pre ľudí urobiť, je ochrana planéty," cituje Johnsona agentúra DPA. "Existuje priama súvislosť medzi znižovaním emisií, obnovou prírody, vytváraním pracovných miest a zabezpečením dlhodobého hospodárskeho rastu."

V posledný deň stretnutia sa hlavám štátov a vlád G7 prostredníctvom videospojenia prihovorí renomovaný britský prírodovedec, moderátor, scenárista a producent David Attenborough, ktorý je už vyše 60 rokov neoddeliteľne spojený s popularizáciou prírodných krás celého sveta. Podľa vopred zverejneného vyhlásenia bude lídrov varovať, že ľudstvo je ,,na pokraji destabilizácie celej planéty". ,,Ak je to tak, potom sú rozhodnutia, ktoré urobíme v tomto desaťročí najmä rozhodnutia ekonomicky najvyspelejších štátov najdôležitejšie v histórii ľudstva," povie Attenborough.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody