Preskočit na obsah

Novinka iniciatívy The Clean Breathing Institute

17.09 2021, TASR

Londýn 16. septembra – Vedecká iniciatíva spoločnosti GSK, The Clean Breathing Institute (TCBI), spolu s Medzinárodnou farmaceutickou federáciou (FIP) vydala tento týždeň výzvu pre lekárnikov, ktorá sa zaoberá rastúcimi obavami z dopadu znečistenia ovzdušia na zdravie dýchacích ciest pacientov.

Viac ako 91 % svetovej populácie žije v miestach, kde nie sú splnené smernice Svetovej zdravotníckej organizácie o kvalite ovzdušia1 a je dokázané, že existuje jasná súvislosť medzi znečistením ovzdušia a niekoľkými respiračnými ochoreniami vrátane CHOCHP, astmy a bronchiolitídy.

Výzva k akcii bola predstavená 7. septembra počas panelovej diskusie s komunitnými lekárnikmi a lekárenskými asociáciami a poskytuje návod, ako k tejto problematike pristupovať a zavádzať opatrenia na základe globálneho rámca aj úsilie jednotlivých krajín. Komunitní lekárnici, ktorí si v poslednom roku získali dôveru pacientov, majú ako odborníci v prvej línii primárnej zdravotnej starostlivosti ideálne predpoklady k tomu, aby sa zaoberali otázkou vplyvu znečisteného ovzdušia na zdravie dýchacích ciest svojich klientov.

Výzva k akcii je priamym výstupom iniciatívy TCBI a FIP, ktorej cieľom je lepšie porozumieť povedomiu lekárnikov o vplyve znečisteného ovzdušia na zdravie dýchacích ciest a ich úlohe pri vzdelávanie pacientov o tejto problematike. V roku 2020 vykonala Medzinárodná farmaceutická federácia úplne prvý prieskum o znečistení ovzdušia, v rámci ktorého sa lekárnici v 62 krajinách a teritóriách podelili o svoju súčasnú úlohu v starostlivosti o dýchacie cesty.

,,Prieskum definoval rad prekážok, ktoré treba prekonať, aby mohli lekárnici v tejto oblasti naplniť svoj plný potenciál, pričom prvý z nich je nedostatočné vzdelanie. Preto je potrebné, aby profesijné organizácie, vrátane FIP, vypracovali príručky na podporu tejto dôležitej zmeny úlohy komunitných lekární," uviedol Gonçalo Sousa Pinto, vedúci FIP pre rozvoj a transformáciu lekárnickej praxe a spoluautor správy. ,,Videli sme potrebu pokračovať v rozhovoroch s lekárnikmi, aby sme skutočne pochopili, ako môžeme pomôcť ovplyvniť situáciu. "

Za týmto účelom zorganizovala FIP v spolupráci s TCBI niekoľko odborných konferencií, aby určila prioritné oblasti týkajúce sa odborných lekárenských služieb, vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré sú potrebné na podporu komunitných lekárnikov v súvislosti so znečistením ovzdušia a zdravím dýchacích ciest. Konferencia sa ďalej zaoberala identifikáciou príležitostí a prekážok, pokiaľ ide o úlohu lekárnikov v oblasti znečistenia ovzdušia a hlavnými politickými faktormi, ktoré nové úlohy lekárnikov podporujú.

,,Sme hrdí na pokračujúce partnerstvo medzi TCBI a FIP a na náš spoločný cieľ, ktorým je zvyšovanie povedomia o vplyve znečisteného ovzdušia na zdravie pacientov," uviedla Tess Playerová, globálna riaditeľka pre spoluprácu s odborníkmi v spoločnosti GSK Consumer Healthcare. ,,Sme odhodlaní poskytovať zdroje, nástroje a školenia, ktoré sú potrebné k tomu, aby lekárnici mohli lepšie riešiť túto tému so svojimi pacientmi a ponúkať im riešenia, ako zvládať dopady znečistenia ovzdušia na kvalitu ich života. "

Záväzok k lepšiemu dýchaniu

TCBI a FIP vyzývajú lekárnikov, aby sa pripojili k záväzku Breathe Better od spoločnosti GSK a podporili tak výzvu k akcii, ktorej cieľom je poskytnúť lekárnikom nástroje, školenia a podporu, ktoré potrebujú na to, aby mohli chrániť zdravie dýchacích ciest pacientov vo svojich komunitách. Jedná sa o zmysluplný záväzok, ktorý môžu lekárnici prijať, aby sa zamerali na zvyšovanie povedomia o znečistení ovzdušia a konali tak, aby pomohli pacientom lepšie dýchať.

Do budúcnosti sa TCBI a FIP zamerajú na zvyšovanie povedomia o zdravotných rizikách spôsobených znečisteným ovzduším a o dostupných zdravotných opatreniach na podporu lepšej starostlivosti o pacientov medzi lekárnikmi, ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi a skupinami pacientov, ako aj verejnosťou. Obe organizácie sa zaviazali spoločne vytvárať aktivity a akcie zamerané na odborné lekárenské služby, vzdelávanie a školenia pre komunitných lekárnikov.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP