Včelu treba chrániť vzdelávaním aj finančnou podporou, uvádza M. Rusnák

01.06 2020, TASR

Bratislava, 30. mája - Včelu treba chrániť zákonom, vysvetľovaním, vzdelávaním na školách, ekologickým vzdelávaním včelárov, finančnou podporou, úpravou nariadení o chemikáliách používaných na poliach, a najmä podporou verejnosti. Pre TASR to povedal predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák.

Podotkol, že o ochrane včiel sa vo včelárskych združeniach rozprávajú približne 100 rokov. To, aby sa včela stala chráneným druhom, si podľa Rusnáka bude vyžadovať právne zmeny so zásahom do štruktúry niekoľkých desiatok zákonov, a to vrátane európskych. ,,Bude to trvať niekoľko mesiacov a časovo to možno s prípravou vyjde aj na vyše jedného roka. Je to realizovateľné, treba na to vôľu," myslí si Rusnák. Dodal, že zmeniť myslenie ľudí bude ťažké a zdĺhavé, ale okamžite začať je veľmi potrebné.

Najjednoduchším hypotetickým riešením pre včely by bolo zakázanie postrekov, tvrdí predseda. Zároveň konštatuje, že dotácie v poľnohospodárstve by mali byť podmienené podpisom miestnych včelárov, že nemali ujmu na včelách po chemických zásahoch. Chemické postreky by mali byť podľa Rusnáka minimálne evidované štátom tak, ako sa evidujú lieky pre ľudí a zvieratá. ,,Vtedy by sme videli skutočné zmeny v používaní chémie v poľnohospodárstve," poznamenal.

Avšak Rusnák pripomína, že toto riešenie má aj negatíva a ,,prinesie citeľné zníženie výnosov u výrobcov poľnohospodárskych produktov a to musí niekto prefinancovať".

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) by chcel, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO) plánuje obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR