V. Tatry: Požiar lesa sa v noci ďalej nerozšíril, hasiči ho postupne likvidujú

04.05 2018, TASR

Vysoké Tatry, 4. mája - Hasiči od skorého rána pokračujú v hasiacich prácach pri požiari lesa vo Vysokých Tatrách. ,,Prostredníctvom vykonaného prieskumnému letu vrtuľníkom bolo zistené, že sa požiar v noci podarilo udržať pod kontrolou a už sa nerozširuje ďalej," informovala hovorkyňa prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.


Momentálne na mieste zasahujú hasiči z Popradu, Vysokých Tatier, Prešova, Košíc, Mengusoviec a Modul pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí Stred. ,,Pomáhajú aj dobrovoľní hasiči z obcí Šuňava a Štrba. Na mieste zasahuje aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra, ktorý už na požiarisko zhodil prvých pár tisíc litrov vody," dodala hovorkyňa.

Požiar lesa v 4. a 5. stupni ochrany prírody vypukol vo štvrtok (3. 5.) krátko pred 14. hodinou a zasiahol približne 30-hektárovú lokalitu v oblasti Kežmarské Žľaby. Počas štvrtka s ohňom bojovalo asi 50 profesionálnych i dobrovoľných hasičov, moduly pozemného hasenia a tiež dva vrtuľníky. Pre nebezpečenstvo požiaru v poobedňajších hodinách evakuovali z terénu 800 až 1200 turistov a dočasne uzavreli viaceré turistické chodníky vedúce ku Chate pri Zelenom plese a Chate Plesnivec i ďalšie trasy. Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga v tejto súvislosti apeloval na turistov, aby sa miestu požiaru ako i jeho okoliu vyhýbali a nekomplikovali tak zásah hasičov a chránili si zdravie.

Výberová chronológia požiarov lesných porastov na území SR od roku 2013:

 • 25. apríla 2013 - Vypukol požiar pri Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách.
 • 30. apríla 2013 – V podtatranskej oblasti hasičov opäť zamestnal požiar lesného porastu pri obci Hranovnica.
 • 3. - 4. augusta 2013 – Včasné spozorovanie a ohlásenie lesného požiaru pri turčianskej obci Blatnica a nasadenie množstva hasičov počas celého víkendu minimalizovalo spôsobené škody.
 • 6. - 9. augusta 2013 - Na likvidácii ohňa v boji s lesným požiarom pri obci Betliar (okres Rožňava) sa podieľali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov.
 • 8. augusta 2013 - Na Záhorí horel niekoľko kilometrov dlhý úsek pozdĺž železničnej trate Veľké Leváre, Závod až ku Kútom. K obciam sa oheň nedostal, životy občanov ani ich majetok neohrozil.
 • 9. augusta 2013 - Pri požiari lesa v obci Zohor smerom na Plavecký Štvrtok pozdĺž železničnej trate bolo nasadených 12 kusov hasičskej techniky a 23 príslušníkov.
 • 19. augusta 2013 – Liptovským hasičom sa podarilo po niekoľkohodinovom úsilí lokalizovať požiar kosodreviny v masíve vrchu Pachoľa v Západných Tatrách.
 • 21. marca 2014 - Pri požiari lesa v katastri obce Betliar v rožňavskom okrese zasahovalo niekoľko desiatok hasičov. Oheň zasiahol plochu s veľkosťou približne päť hektárov.
 • 31. marca 2014 – Prešovskí, popradskí, levočskí a beharovskí hasiči hasili požiar lesa na Branisku v okrese Prešov, ktorý sa rozhorel na ploche 400 metrov. Vznikol pri regulovanom pálení po ťažbe, ktoré sa vymklo spod kontroly.
 • 16. júna 2014 - Hasičom sa podarilo lokalizovať a zlikvidovať požiar v Zámockom parku v Malackách. Zranila sa pri ňom jedna osoba.
 • 19. júla 2014 - Malackí hasiči po 15.00 h bojovali s požiarom, ktorý vypukol vo vojenských lesoch pri obci Veľké Leváre na Záhorí.
 • 18. júla 2015 - Asi jeden hektár lesa horel po zásahu bleskom v katastri obce Kokava nad Rimavicou, časť Sinec, v okrese Poltár.
 • 19. júla 2015 – Za mestom Trebišov smerom na Nový Ruskov horelo pole. Na ploche približne 200 až 300 metrov štvorcových začalo horieť obilie.
 • 3. novembra 2015 – Požiar lesa pri obci Ihľany v okrese Kežmarok sa rozšíril aj do korún stromov a zasiahol asi šesť hektárov lesného porastu medzi vrcholmi Ihla a Čierna hora smerom k bývalým vojenským lesom.
 • 3. - 4. augusta 2017 - Hasiči zasahovali pri lesnom požiari severne od obce Gemerská Poloma na ploche približne štyri až päť hektárov.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy