V Tatrách prebieha kampaň za čisté Tatry

07.07 2006, Enviroportal

V Tatrách prebieha kampaň za čisté Tatry

Plagát, skladačka a samolepka s historickým motívom z archívu Klubu slovenských turistov odštartovali projekt, ktorý má prispieť k čistejšiemu vysokohorskému prostrediu Vysokých, Belianskych a Západných Tatier.

Organizátorom a iniciátorom projektu je občianske združenie Čisté Tatry, partnermi projektu sú Mesto Vysoké Tatry, Správa TANAPu a Štátne lesy TANAPu.

Skladačka obsahuje v podtlači kresby dvanástich tatranských chát. Turisti by mali nazbierať pečiatky aspoň z dvoch tretín z nich, ale musia byť medzi nimi obrázky troch zo štyroch chát, z ktorých odpad sa znášajú nosiči na chrbte. "Potom už len stačí vyplniť kupón, odovzdať ho v niektorej z chát či informačných kancelárií - a čakať do konca letnej sezóny. Na jeseň sa uskutoční žrebovanie a šťastlivci môžu získať pobyty v chatách, zaujímavé výlety či knižné odmeny," uviedol Mikuláš Argalács z OZ Čisté Tatry.

Autor myšlienky projektu, chatár Zbojníckej chaty Ľudovít Záhor, pozná cenu zneškodňovania odpadu. Preto apeluje na návštevníkov Tatier: "Naozaj pre tie čisté doliny, okolie chodníkov či chát stačí tak málo: Zniesť niekoľkogramové obaly po skonzumovaní litrov či kilogramov potravín. Nemôže predsa byť želaním turistov chodiť na túry na smetiská!"

Kampaň bude dlhodobá a hneď od jej začiatku jej iniciátori pozorne počúvajú všetky pripomienky, ktoré by ju mohli skvalitniť. No najdôležitejšie je, aby oslovili turistov jednoduchou požiadavkou: Udržiavať čistotu a poriadok v našich horách.

Zdroj: changenet

Copyright © Enviroportal 2019

Súvisiace články

Značky