V Pekingu a ďalších vyše 20 mestách bude od piatku vyhlásený smogový poplach

15.12 2016, TASR

Úrady v čínskom hlavnom meste Peking dnes v súvislosti s očakávaným vrcholom znečistenia ovzdušia avizovali najvyšší - tzv. červený - stupeň pohotovosti.

Najhoršia situácia ovzdušia sa očakáva od tejto soboty do budúcej stredy. Červený stupeň pohotovosti začne platiť v piatok od 20.00 h miestneho času a odvolaný bude 21. decembra o polnoci, keďže v tom čase sa očakáva postupné zlepšovanie stavu ovzdušia. Nariadenie sa okrem Pekingu bude týkať aj mesta Tchien-ťin a ďalších vyše 30 miest v provinciách Che-pej, Che-nan, Šan-si a Ša-an-si, kde najhustejší smog očakávajú na budúci utorok a stredu s viditeľnosťou do jedného kilometra, informovalo dnes čínske Národné meteorologické centrum. Naposledy bol tzv. červený stupeň pohotovosti kvôli smogu nad Pekingom vyhlásený pred rokom. Za následok mal zrušenie vyučovania v školách a zastavenie stavebných prác. Čína zaviedla štvorstupňový systém varovania pred nepriaznivým počasím, v ktorom červená znamená najvyššie ohrozenie; po ňom nasledujú zostupne oranžový, žltý a modrý stupeň. Smog je pre Peking notorickým problémom. Na znečistení ovzdušia sa do veľkej miery podieľa aj spaľovanie uhlia v zime. Čínska vláda chce do roku 2020 znížiť emisie hlavných znečisťujúcich látok v ovzduší o 60 percent.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zdravie a ŽP Ovzdušie