Už sa nemusia obávať rozvodneného Studeného potoka

21.10 2009, TASR

Už sa nemusia obávať rozvodneného Studeného potoka

Oravský Biely Potok 21. októbra (TASR) Obyvatelia Oravského Bieleho Potoka sa už nemusia obávať rozvodneného Studeného potoka. Liptovskohrádocká stavebná spoločnosť Lesostav dokončila práce na stabilizácii koryta s celkovým nákladom približne 930 000 eur (28 miliónov Sk) zo zdrojov Ministerstva životného prostredia SR, určených na protipovodňovú ochranu.

,,V dohľadnej dobe nás ešte čaká kolaudácia, ale už teraz je jasný obrovský prínos tohto rozsiahleho diela, ktoré sa podarilo zrealizovať od novembra 2008 v priebehu necelého roka. V oblasti Roháčov sme pravidelne vystavovaní hrozbe prívalových dažďov a následným povodniam," povedal TASR starosta Oravského Bieleho Potoka Ján Kaššák.

Prvou vážnou zaťažkávacou skúškou takmer dvoch kilometrov upravených brehov a spevneného dna boli povodne koncom júna. ,,Stavebné práce boli v tom čase už prakticky hotové. Vynovené koryto bez akýchkoľvek problémov zvládlo zvýšený prietok vody. Boli sme sa na ňu iba pozrieť a mohli sme pokojne skonštatovať, že je všetko v najlepšom poriadku," uviedol Kaššák.

Brehy Studeného potoka sú vyložené niekoľkými desiatkami tisíc ton lomového kameňa. Dno koryta je spevnené proti vymývaniu po každých 30 až 50 metroch, v závislosti od sklonu, kamennými prahmi. Ďalším spevňujúcim prvkom sú betónové múry v celkovej dĺžke približne 400 metrov s ozdobnými detailmi a zábradlím.


,,Nezanedbateľne to spĺňa okrem ochrannej aj estetickú funkciu. Vzhľad našej obce sa úplne zmenil. Samozrejme, k lepšiemu,"
dodal starosta s tým, že prípravnú fázu projektu sprevádzali aj čiastočné protesty a prejavy nesúhlasu, ale povodeň napokon presvedčila všetkých o správnosti tohto zámeru.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky