Preskočit na obsah

ÚVZ SR: Koronavírus potvrdili takmer vo všetkých analyzovaných odpadových vodách

22.02 2022, TASR

Bratislava 21. februára – Prítomnosť nového koronavírusu sa potvrdila vo väčšina vzoriek z odpadových vôd. Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek k 14. februáru 493 vzoriek, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 469 (95,13 percenta) vzoriek. 

V šiestom kalendárnom týždni sa vírus SARS-CoV-2 zistil takmer vo všetkých odobratých vzorkách, jedna bola negatívna. Zaznamenal sa aj stúpajúci trend v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú koncentráciu RNA vírusu SARS-CoV-2. ,,Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na zvýšenie vo všetkých krajoch okrem Banskobystrického kraja, kde došlo k poklesu," ozrejmil hlavný hygienik Ján Mikas.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá podľa jeho slov epidemiologickej situácii. Monitoring odpadových vôd je doplnkovým nástrojom na analyzovanie epidemiologickej situácie na Slovensku. Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním.

ÚVZ SR odporúča, aby boli obyvatelia opatrní a dodržiavali pravidlá R-O-R (rúško-odstup-ruky/dezinfekcia). Tiež odporúča, aby využili čas na skoré zaočkovanie, respektíve preočkovanie treťou dávkou, zvlášť ak majú rizikové faktory, prípadne žijú v spoločnej domácnosti s osobami, ktoré majú rizikové faktory, pracujú, alebo sa o takéto osoby starajú.

Viac informácií: Úrad verejného zdravotníctva SR

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Obnova rodinných domov Voda