Úvod Konferencie OSN o zmene klímy v Katoviciach sa nesie v znamení protestov

04.12 2018, TASR

Katovice, 3. decembra - Poľské mesto Katovice bude od pondelka na dva týždne dejiskom Konferencie OSN o zmene klímy (COP24), ktorá sa koná v čase varovaní pred pokračujúcim globálnym otepľovaním.


Každoročné podujatie za účasti zástupcov takmer 200 štátov bude tentoraz zamerané na vytvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z parížskej klimatickej dohody z roku 2015, informovala agentúra DPA.

Pondelkovému oficiálnemu otvoreniu konferencie COP24 v hornosliezskej metropole predchádzali demonštrácie za opatrenia na ochranu klímy v rôznych európskych mestách. Desaťtisíce ľudí vyšli cez víkend do ulíc Berlína, Kolína nad Rýnom či Bruselu, aby spoločne vyzvali na zmenu v smerovaní energetickej politiky.

Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Podľa aktuálnych zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však úroveň skleníkových plynov v ovzduší dosiahla opäť rekordnú úroveň a v prípade pokračovania tohto trendu môžu svetové teploty do konca 21. storočia vzrásť o tri až päť stupňov.

Snahy o zastavenie otepľovania planéty sa týkajú prevažne obmedzenia emisií tzv. skleníkových plynov v čo najkratšom čase. Prisľúbené kroky vo svete však zatiaľ zďaleka nepostačujú, konštatovala DPA.

Cieľom parížskej dohody je obmedziť emisie skleníkových plynov po roku 2020 a naviazať tak na starší Kjótsky protokol, dohodnutý v roku 1997. Americký prezident Donald Trump v roku 2017 oznámil, že Spojené štáty od parížskej dohody odstupujú.

Skupina Svetovej banky v pondelok vyhlásila, že zdvojnásobí príspevky chudobným krajinám, aby sa dokázali pripraviť na dôsledky klimatickej zmeny, a to na 200 miliárd dolárov počas päťročného obdobia. Približne polovica bude pochádzať zo zdrojov samotnej Svetovej banky, zatiaľ čo zvyšná časť sa má získať z iných inštitúcií v rámci tejto skupiny a súkromného kapitálu, uviedla agentúra AP.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena