USA: Do konca storočia sa teplota na Zemi možno zvýši až o 3,24 stupňa Celzia

25.09 2009, TASR

USA: Do konca storočia sa teplota na Zemi možno zvýši až o 3,24 stupňa Celzia

Washington 25. septembra (TASR) Do konca tohto storočia sa priemerná teplota na Zemi pravdepodobne zvýši o 3,24 stupňa Celzia aj v tom prípade, keby každá krajina v navrhovanej miere znížila emisiu skleníkových plynov. Oznámili to dnes zdroje Organizácie Spojených národov.

Vedci preštudovali emisné plány 192 štátov a vypočítali eventuálny dopad týchto údajov na globálne otepľovanie. V predpovediach sú zohľadnené 80-percentné redukcie emisií skleníkových plynov, ktoré do konca roku 2050 avizujú USA a Európa. Americké údaje sa pritom zakladajú na legislatíve schválenej Snemovňou reprezentantov, ktorá je v súčasnosti predmetom vášnivých debát v Senáte.

Kysličník uhličitý, pochádzajúci väčšinou zo spáľovania fosílnych palív, je hlavnou príčinou globálneho otepľovania, pretože zachytáva v atmosfére značnú časť odrazeného slnečného žiarenia.

Od 19. storočia stúpla priemerná teplota na Zemi o 0,8 stupňa Celzia. Medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia patria Čína a rozvojové krajiny, v ktorých redukcia emisií skleníkových plynov nepatrí medzi priority.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky