Preskočit na obsah

ÚMS: Samosprávy by mali mať silnejšie postavenie pri riešení klimatickej zmeny

08.10 2021, TASR

Bratislava 7. októbra – Obyvatelia miest a obcí, ako aj nimi volené orgány by mali mať podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) silnejšie postavenie pri riešení klimatickej zmeny. Únia preto podporuje aj pokračovanie petície Klíma ťa potrebuje. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

,,ÚMS vo svojich požiadavkách konkrétne apeluje na posilnenie postavenia miest a obcí v rovine zodpovednosti za implementáciu nástrojov jednotlivých opatrení tak, aby mohli obyvatelia miest a obcí, ako aj nimi volené orgány výrazne participovať na zmenách vyplývajúcich z riešenia klimatickej zmeny," priblížila hovorkyňa.

Za kľúčové únia považuje prehodnotiť celoštátne verejné politiky a reformy a vypracovať novú regionálnu politiku štátu. Do politík je podľa jej slov potrebné zapracovať odporúčania a návrhy vychádzajúce z komplexného plánu dosiahnutia uhlíkovej neutrality SR a zabezpečiť ich implementáciu v strategických dokumentoch obcí a regiónov s termínom predloženia do decembra 2023.

Po zhode s predstaviteľmi a partnermi iniciatívy Klíma ťa potrebuje ÚMS zakomponovala tieto požiadavky priamo do znenia pokračujúcej petície.

Únia pripomína, že význam samospráv v riešení klimatickej krízy je nespochybniteľný, avšak potrebné sú vhodné podmienky na realizovanie urgentných opatrení, inak sú ich možnosti limitované. ,,Tými podmienkami sú posilnenie právomocí miestnej samosprávy, zvýšenie objemu finančných zdrojov miest a obcí a ich významnejšia participácia na zdrojoch, ktoré získa Slovensko z európskych programov, ako aj zásadná zmena vyrovnávania záťaží a regionálnych disparít," spresnila hovorkyňa.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje koncom septembra po roku spustila ďalšiu petíciu. Žiada v nej politikov, aby vyhlásili stav klimatickej núdze a zaviazali sa k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality výrazne pred rokom 2050. Iniciatívu víta aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO), podľa ktorého treba mobilizovať, aby si rezorty a politici priznali, že klimatická zmena tu je, a začali sa jej prispôsobovať.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Mestské a vidiecke ŽP