Preskočit na obsah

Mestám so zavedením zberu textilného odpadu pomôže Ekocharita Slovensko

25.09 2023, TASR

Bratislava 24. septembra – Mestám so zavedením zberu textilného odpadu pomôže občianske združenie Ekocharita Slovensko, ktorá podpísala memorandum o spolupráci s Úniou miest Slovenska (ÚMS). Cieľom je spoločne a včas pripraviť osvetové podujatia. Informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Slovensko je povinné zaviesť triedený zber textilu od 1. januára 2025. ÚMS si podľa vlastných slov uvedomuje zložitosť a finančnú náročnosť riešenia tejto povinnosti. Je presvedčená, že včasná príprava a podpora pomôže mestám lepšie sa na novú legislatívnu povinnosť pripraviť. ,,Za účinný spôsob osvety považujeme okrem informovanosti samotných miest aj edukáciu žiakov a študentov prostredníctvom interaktívnych prednášok a aktivít o udržateľnej móde a textilnom odpade, ktoré sú súčasťou projektu vzdelávania podporovaného EÚ," povedala koordinátorka spolupráce za ÚMS Mária Wagingerová.

Deklaruje, že v spolupráci s ÚMS zorganizuje pre školy a mestá výmeny oblečenia. ,,Veríme, že spoločnými aktivitami pomôžeme slovenským mestám uchopiť túto problematiku a lepšie sa pripraviť na nové povinnosti, ktoré im povinné zavedenie zberu textilného odpadu od roku 2025 prinesie," poznamenala zástupkyňa za Ekocharitu a koordinátorka vzdelávacieho projektu podporeného EÚ Marta Kunáková.

Občianske združenie poskytuje samosprávam a firmám kontajnerový zber textilu a oblečenia, jeho následné dotriedenie a ďalšie podporné služby.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie Mestské a vidiecke ŽP Odpady