Tuleň pacifický sa nezaradil k ohrozeným druhom amerických živočíchov

16.10 2009, TASR

Tuleň pacifický sa nezaradil k ohrozeným druhom amerických živočíchov

Anchorage 16. októbra (TASR) Americké úrady nepriznali tuleňovi pacifickému pri pobreží Aljašky štatút ohrozeného druhu napriek ubúdaniu arktického ľadu kvôli otepľovaniu, informovala v noci nadnes tlačová agentúra AP.

Podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) žije v dvoch populáciách pri Aljaške viac ako 200 000 týchto tuleňov. Očakávané výkyvy stavu ľadu ich neohrozujú natoľko, aby mohli byť v súčasnosti v USA zaradené na listinu ohrozených druhov.

Rozhodnutie NOAA bolo pre Centrum biodiverzity sklamaním, ale nie prekvapením. Ako uviedol zástupca centra Brendan Cummings, dúfali, že administratíva prezidenta Baracka Obamu si osvojí preventívne princípy, zakotvené v zákone o ohrozených druhoch.

,,Nanešťastie, ak príde na arktickú politiku, sú do veľkej miery na nerozoznanie od Bushovej administratívy," povedal Cummings o rozhodnutí NOAA, ktoré prišlo po 18-mesačnom posudzovaní.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky