Preskočit na obsah

Tip na výlet: Opálový náučný chodník

15.08 2006, Enviroportal

Tip na výlet: Opálový náučný chodník

Unikátne Dubnícke opálové bane sa nachádzajú v severnej časti Slanských hôr vo vzdialenosti asi 28 km juhovýchodným smerom od Prešova smerom na Solivar a Zlatú Baňu. Od Košíc sú vzdialené asi 35 km severovýchodným smerom na Červenicu.
Bývalé administratívne centrum ťažby drahého opálu, teraz opustená osada Dubník leží zhruba na polceste medzi Červenicou a Zlatou Baňou. Ložiská drahého opálu zahŕňajú historické banské revíry, väčšiu a rozsiahlejšiu Libanku a menšiu Šimonku.
Dubnícke ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska. Nikde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu. S ťažbou drahého opálu na Dubníku spred poldruha storočia je porovnateľná len azda súčasná ťažba drahého opálu v Austrálii.

Opálový náučný chodník je výnimočným počinom Nadácie Dubnícke opálové bane, ktorá sa snaží o obnovu unikátnych technických pamiatok bývalých opálových baní aj samotnej banskej osady Dubník. V súčasnosti meria chodník len 400 m, ale má byť dobudovaný do celkovej dĺžky cca 4 km. Začiatok výstavby chodníka spadá do septembra 2004, jeho 1. etapa bolo zvŕšená v júni 2005. Náučný chodník je z východoslovenského pohľadu unikátom. Ako prvý totiž využíva prvok návštev upravených banských diel, ktorý je v strednej Európe, predovšetkým v Českej republike a v Nemecku, čoraz populárnejší.

Povrchová trasa opálového náučného chodníka sa začína na halde štôlne Viliam, od sprístupnenej štôlne Viliam vedie cez ťažobný areál Libanka až po osadu a kutisko Dubník. Postupne prechádza spleťou povrchových dobývok a zachádza aj do počiatočných metrov štôlní. Je samoobslužný, pričom sa naň dá dostať z novovyznačeného modrého turistického chodníka, spájajúceho Červenicu v okrese Prešov, Dubník a Zámutov v okrese Vranov. Návštevník je informovaný o všetkých zaujímavostiach na trase prostredníctvom viacerých viacjazyčných tabúľ, ktoré sa, žiaľ, opakovane stávajú terčom vandalov.

Nadácia Dubnícke opálové bane okrem svojho hlavného poslania, ktorým je obnova, rekonštrukcia, ochrana a sprístupnenie kultúrno-historických a technických pamiatok, banských diel a stavieb po ťažbe drahých opálov, organizuje už niekoľko rokov aj tábory opálových permoníkov určené pre deti.

Podľa slov správcu nadácie Jozefa Jančoka záujem ľudí o Dubnícke opálové bane, ktoré sú nielen jedinečným náleziskom nádherných minerálov, ale aj chráneným zimoviskom netopierov, neustále stúpa. Od začiatku tohto roka si prišlo pozrieť baňu približne päť tisíc návštevníkov.

Zdroj: Nadácia Dubnícke opálové bane, U. S. Steel Košice, Korzár

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky