Tip na výlet: Náučný chodník Zniev

12.09 2006, Enviroportal

Tip na výlet: Náučný chodník Zniev

Náučný chodník Zniev - ochranársky projekt poľovníckeho združenia - vznikol z iniciatívy Poľovníckeho združenia Ondrašová. Väčšinu finančných prostriedkov na jeho vybudovanie poskytla Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica.
Náučný chodník Zniev
bol pre verejnosť sprístupnený v piatok 27. septembra 2002, kedy sa v dopoludňajších hodinách v obci Polerieka v okrese Turčianske Teplice konala pri tejto príležitosti malá slávnosť. Zazneli tu vtedy aj poľovnícke fanfáry a Hviezdoslavova báseň ...Pozdravujem vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás.


Pohorie Žiar, v ktorom je náučný chodník Zniev situovaný, je trochu v ústraní Veľkej a Malej Fatry v oblasti Turca, a tak v hlavách niekoľkých poľovníkov z Poľovníckeho združenia Ondrašová skrsla myšlienka zviditeľniť aj tento kút slovenskej prírody a priblížiť návštevníkom kraja rozmanitosť miestnej fauny a flóry v jej prirodzených biotopoch.

Náučný chodník sa začína v obci Polerieka. Táto malá dedinka sa nachádza na trase medzi Martinom a Prievidzou. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1122 a patrí medzi najstaršie obce v Turci. Medzi zaujímavosti tejto obce patrí výdatný vodný prameň so stálou ročnou teplotou. V súčasnosti je z tohto prameňa vybudovaný vodovod do mesta Prievidza.

Náučný chodník Zniev z Polerieky pokračuje po bielo-zelenej značke severným smerom. Prvá zastávka je pri zdroji minerálnej vody. Minerálna voda v tejto oblasti je už od dávnych čias. V rámci tohto projektu bol pôvodný prameň vyčistený, upravený a v susedstve bol navŕtaný nový vrt.

Chodník potom pokračuje lesnými porastami, kde je možnosť z posedov pozorovať lesnú zver a kochať sa krásnou prírodnou scenériou. Ďalšou zastávkou sú Ondrašovské skaly, odkiaľ je prekrásny výhľad na celý horný Turiec. Chodník ďalej pokračuje peknými porastami a zákutiami až pod hrad Zniev zo severozápadnej strany. S použitím rebríkov sa dostaneme až na hrad Zniev. Z hradu je možné prejsť po turistickej značke do obce Kláštor pod Znievom. Náučný chodník Zniev je dlhý cca 8 km.

Stretnúť pri prechádzke jeleniu, srnčiu, diviačiu zver, medveďa, rysa, orla skalnatého, orla krikľavého, bociana čierneho, ale aj obyčajnú líšku a iné zvieratá, nie je žiadna vzácnosť. Kto má rád prírodu, objaví na tomto chodníku potešenie pre svoju dušu a telo, a to je hlavný cieľ realizátorov tohto projektu.Zdroj: SAŽP, Enviromagazín 5/2002

Copyright © Enviroportal 2020

Súvisiace články

Značky