Thunbergová vyzvala Siemens, aby sa stiahol z projektu výstavby baní v Austrálii

13.01 2020, TASR

Štokholm, 11. januára - Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v sobotu na Twitteri vyzvala nemecký konglomerát Siemens, ktorý sa má podieľať na kontroverznom projekte otvorenia nových baní na ťažbu uhlia v Austrálii, aby sa z neho stiahol.


Thunbergová tak urobila deň po tom, ako sa vo viacerých mestách v Nemecku konali protesty proti spoluúčasti Siemensu na spomínanom projekte v krajine, ktorá momentálne bojuje proti ničivým požiarom. Informovala o tom agentúra DPA.

Vyzerá to tak, že je v moci Siemensu zastaviť, oddialiť alebo prinajmenšom prerušiť otvorenie baní (indickej priemyselnej spoločnosti) Adani, napísala Thunbergová na Twitteri. ,,V pondelok oznámia svoje rozhodnutie. Prosím, pomôžte prinútiť ich, aby spravili jediné správne rozhodnutie," vyzvala.

Protestujúci vo viacerých nemeckých mestách, vrátane Mníchova, kde sa nachádza ústredie Siemensu, uviedli, že petíciu, aby sa Siemens stiahol zo sporného projektu v Austrálii, v ktorej vyčíňajú ničivé požiare, podpísalo už 57.000 ľudí.

Spoločnosť Siemens plánuje v pondelok oznámiť svoje rozhodnutie, či bude pokračovať v ponuke poskytnúť signalizačný systém pre vlakové spojenie medzi plánovanou baňou a tamojším prístavom, uviedol v piatok výkonný riaditeľ Siemensu Joe Käser. Ten sa v piatok stretol s Luisou Neubauerovou, nemeckou zástupkyňou environmentálneho hnutia Piatky za budúcnosť, a ponúkol jej miesto v dozornej rade firmy Siemens Energy.

Adani plánuje v austrálskom štáte Queensland otvoriť jednu z najväčších uhoľných baní na svete, kde sa má v piatich podzemných a šiestich otvorených baniach vyťažiť až 60 miliónov ton uhlia ročne. Environmentálne skupiny proti otvoreniu ďalších baní v Austrálii protestujú už roky, a to nielen z dôvodu dosahu ťažby uhlia na klímu. Existujú obavy, že bane budú mať ničivý vplyv na životné prostredie a uhlie sa bude prevážať cez ohrozenú Veľkú koralovú bariéru.

Od októbra prišlo o život v dôsledku extrémnych lesných požiarov v Austrálii 27 ľudí a živel spálil viac než 10,3 milióna hektárov pôdy a zničil tisíce domov.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti