Thunbergová je ,,trochu prekvapená", že je osobnosťou roka časopisu Time

12.12 2019, TASR

New York, 11. decembra - Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v stredu uviedla, že je ,,trochu prekvapená" z toho, že sa stala Osobnosťou roka amerického časopisu Time.


Pri odchode z klimatického summitu OSN v Madride povedala agentúre AP, že chce venovať toto ocenenie všetkým mladým aktivistom. Teraz sa plánuje vrátiť do Švédska, aby si oddýchla počas sviatkov. ,,Ak si občas nedoprajete prestávku, nebudete schopní pokračovať," povedala Thunbergová a vyjadrila nádej, že nakoniec sa presadí posolstvo šírenú ňou a ďalšími aktivistami - že vlády musia radikálne zvýšiť svoje úsilie v boji proti klimatickej zmene.

Decembrové dvojčíslo časopisu Time vyjde s obálkou, na ktorej bude figurovať fotografia 16-ročnej Thunbergovej zhotovená 4. decembra na brehu v portugalskej metropole Lisabon s podtitulom "Moc mladých".

,,Klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej sa podarilo pretransformovať nejasné obavy o našu planétu na celosvetové hnutie vyzývajúce na globálnu zmenu," zdôvodnil v stredu časopis Time výber osobnosti roka 2019.

Thunbergová sa stala známou po tom, ako vlani denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako Piatky za budúcnosť.

2 20 juh svi

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena