Thajsko je novou skládkou elektronického odpadu

31.05 2018, TASR

Bangkok, 30. mája - Thajsko je podľa miestnej polície a environmentalistov novou skládkou elektronického odpadu z celého sveta. Ide o najnovšiu krajinu, ktorá pocítila to, že Čína výrazne sprísnila podmienky pre dovoz takéhoto odpadu.


Polícia v prístave Lem Čabang ukázala v utorok médiám sedem dopravných kontajnerov, z ktorých každý obsahoval približne 22 ton odhodenej elektroniky vrátane rozbitých hracích konzol, dosiek s plošnými spojmi a tašiek s odpadovým materiálom.

Podľa polície sa takýto odpad dostáva do Thajska z Hongkongu, Singapuru a Japonska - v niektorých prípadoch aj bez potrebných povolení. ,,Toto... ukazuje, že elektronický odpad z každého kúta sveta prúdi do Thajska," uviedol zástupca policajného šéfa Viračaj Songmetta, keď ukazoval kontajnery novinárom.

Agentúra Reuters pripomína, že z "e-odpadu" sa môžu "ťažiť" vzácne kovy ako zlato, striebro alebo meď, môže však tiež obsahovať nebezpečné látky ako olovo, ortuť a kadmium.

Polícia uviedla, že začala v Thajsku stíhať tri firmy na recykláciu a spracovanie odpadu. V prípade dokázania viny hrozí každému do desať rokov väzenia.

Podľa odhadov čínskych štátnych médií sa v roku 2016 dostalo do Číny viac ako 70 percent z 500 miliónov ton svetového elektronického odpadu. Environmentalisti hovoria, že odpad určený pôvodne pre Čínu teraz môže skončiť v južnej Ázii, kde je potrebné prijatie nových zákonov na zabránenie ilegálnemu dovozu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Odpady