Tatry: Lesníci naplnili snehové jamy snehom, na jar do nich uložia sadenice

23.02 2015, TASR

Množstvo snehu, ktoré začiatkom februára napadlo, využívajú v súčasnosti lesníci na to, aby ním naplnili snehové jamy. V nich na jar, keď sa sneh na záhonoch v Stredisku genofondu drevín Rakúske lúky v nadmorskej výške 800 metrov začne roztápať, na čas uskladnia sadenice stromčekov pestovaných v lesných škôlkach.


Tie sú určené na výsadbu v kalamitnom území Tatranského národného parku (TANAP). Sadeniciam tak predĺžia ich vegetačný pokoj dovtedy, kým sa sneh neroztopí a pôda nerozmrzne aj vo vyšších nadmorských výškach nad 1200 metrov, v ktorých sa majú vysádzať.

„Práve na to využívame už spomínané snehové jamy,“ objasnil Ivan Šoltýs z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov (ŠL) TANAP. „Sú to zariadenia, ktoré sú vybudované z betónových stien alebo ako zrubová stavba, zapustené do zeme. Dôležité je, aby boli vybudované na miestach, ktoré okolité prostredie udržiava v chlade čo najdlhšie a sneh sa v nich topí čo najmenej. Teda v dolinkách tienených hustým porastom. Je dobré, ak sú dvere orientované na sever. Pretože dvere sú najslabším miestom z pohľadu výmeny tepla medzi vonkajším prostredím a vnútrom snehovej jamy,“ vysvetlil.

Sneh v snehových jamách sa prikrýva vrstvou pilín tak, aby sadeničky, keď sa budú ukladať do jám, neležali priamo na snehu, ale aby si vlhkosť dokázali potiahnuť z pilín, ktoré nasajú vodu zo snehu. „V minulosti sme používali aj ľad, ktorý sme rezali na jazierku v Tatranskej Lomnici. Aj to bol dobrý spôsob, ako zabezpečiť podmienky na uskladnenie sadeníc po tom, ako sa vyberú zo zeme a predtým, ako sa do zeme opäť zasadia,“ konštatuje Šoltýs.

Predĺženie vegetačného pokoja vyzdvihnutých sadeníc zo záhonov v lesnej škôlke je teda dôvodom ich dočasného uskladnenia v snehových jamách. V tomto roku obnovia ŠL TANAP v nimi spravovanom území národného parku približne 160 hektárov kalamitných plôch. Potrebovať na to budú približne 330.000 sadeníc stromčekov. V drevinovom zložení bude, vzhľadom na vyššiu nadmorskú výšku, v ktorej sa obnovované územia nachádzajú, prevládať smrek, smrekovec, jedľa a borovica, z listnatých buk, javor, jarabina, jelša či osika.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les