Taliansko: Aj v Neapole obmedzili pre smog automobilovú dopravu

02.01 2016, TASR

Neapol sa dnes pripojil k talianskym mestám, ktoré obmedzujú jazdu áut v snahe znížiť znečistenie ovzdušia, informovala agentúra Reuters.

Juhotalianske prístavné mesto tak nasleduje príklad Milána a Ríma, ktoré jazdu áut obmedzili už minulý týždeň po tom, ako v celej krajine počas nezvyčajne suchej zimy došlo k enormnému nárastu hustoty mikročastíc v ovzduší, čo vyvoláva zdravotné obavy.

Starosta Neapola Luigi de Magistris súčasne informoval, že v niektorých verejných budovách obmedzia od dneška až do 8. januára vykurovanie.

Taliansky minister životného prostredia Gian Luca Galletti vyzval na zlepšenie zastaraných vykurovacích systémov v krajine. V stredu vláda sľúbila venovať na boj proti znečisteniu ovzdušia 12 miliónov eur.

V rozhovore pre dnešné vydanie novín Il Sole 24 Ore Galletti odmietol tvrdenie, že smog zvyšuje úmrtnosť v krajine, a povedal, že niektorí ľudia "neprijateľne ťažia" zo smogovej situácie. Podľa všetkého hovoril o kritikoch vládneho postupu, medzi ktorými je aj Beppe Grillo, zakladateľ Hnutia 5 hviezd. Grillo dnes na svojom blogu uviedol, že Taliansko si odhlasovalo zmiernenie európskych smerníc o emisiách a zverejnil na blogu kresbu Gallettiho s maskou na tvári, pod ktorú napísal Minister smogu.

Obavy zo znečistenia ovzdušia viedli tento rok k rozhodnutiu zakázať pri oslavách príchodu nového roka v talianskych mestách silvestrovské ohňostroje.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP