Talianske veľkomestá obmedzujú pre smog automobilovú dopravu

29.12 2015, TASR

Talianske veľkomestá obmedzili dnes automobilovú dopravu v snahe zmierniť nadmerné znečistenie ovzdušia, ktoré tu pretrváva už niekoľko týždňov.


Agentúra APA informuje, že v Miláne platí až do stredy zákaz používať súkromné automobily v čase od 10.00 do 16.00 h, čo tamojší starosta Giuliano Pisapia označil za "bolestivé, ale potrebné opatrenie". Milánska radnica sa zároveň snaží zvýhodniť verejnú dopravu zavedením tzv. antismogového cestovného lístka.

Proti smogu sa snaží bojovať aj talianske hlavné mesto Rím, kde zakázali dnes používanie áut s nepárnymi poznávacími značkami v časoch od 7.30 do 12.30 h a od 16.30 do 20.30 h. V utorok sa bude ten istý zákaz vzťahovať na autá s párnymi značkami.

Podobné dopravné opatrenia zaviedli aj vo viacerých ďalších mestách, ako sú Neapol, Bergamo či Frosinone. Taliansky minister životného prostredia Gian Luca Galletti sa v stredu stretne so starostami veľkomiest a predsedami regionálnych samospráv, aby prediskutovali ďalšie protismogové opatrenia.

Postup milánskej radnice privítali organizácie na ochranu životného prostredia, zatiaľ čo motoristické zväzy ho kritizujú s tým, že "sú iné spôsoby, ako bojovať proti znečisteniu ovzdušia". Talianski obchodníci sa zase obávajú, že v dôsledku uzavretia mestských centier pre automobily prídu o zisky.

Agentúra AP uvádza, že znečistenie ovzdušia v Miláne presahuje limity z hľadiska zdravotnej škodlivosti už viac ako 30 dní. Smogom je postihnutá najmä oblasť v severnom povodí Pádu, kde situáciu zhoršuje suché a bezveterné počasie.

Predstavitelia talianskeho rezortu zdravotníctva tvrdia, že doprava v Miláne tvorí polovicu škodlivých emisií, zatiaľ čo v Ríme je tento podiel až 70-percentný. Talianska vláda v tejto súvislosti uvoľnila 35 miliónov eur na podporu využívania vozidiel šetrných k životnému prostrediu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Mestské a vidiecke ŽP Ovzdušie Zdravie a ŽP