Preskočit na obsah

Symbol šťastia bude hlavným aktérom projektu operence pred kamerou

02.04 2012, MŽP SR

Symbol šťastia bude hlavným aktérom projektu operence pred kamerou

Pokračovanie online prenosov živočíchov je už na spadnutie. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR - Štátna ochrana prírody SR - Správa Tatranského Národného parku (TANAPu) bude už čoskoro pokračovať s novým hlavným hrdinom - bocianom bielym. Ten vystrieda online prenosy zo zimného kŕmenia operencov v TANAPe, ktoé si na stránke Správy TANAPu, www.správatanap.sk, mesačne pozrelo zhruba 44-tisíc návštevníkov.

Všetko potrebné je už pripravené. Deň vtákov, 1. apríl je totiž už v nedeľu, a to je čas, keď aj pod Tatry začnú prilietať bociany. Mnohí Európania považujú bociana za symbol šťastia a plodnosti, čo je veľmi dôležité z pohľadu jeho ochrany.

Majú ho v logu a čoskoro aj nad hlavou. Základná škola z Liptovského Mikuláša je tá vyvolená z mnohých, ktorej pýchou je nielen bocian hniezdiaci nad ich strechou, ale čoskoro aj webová kamera snímajúca život tohto operenca. Pracovníci TANAPu si ju vybrali aj preto, lebo v ich logu je bocian - symbol šťastia. Prenosovú techniku v blízkosti hniezda, mikrofón a kameru s nočným videním  budú ochranári montovať až po prílete bocianej rodinky.

Pozorovanie bocianov pomôže zoológom priblížiť základné biologické zákonitosti správania sa jednej bocianej rodinky od párenia, vysedenia znášky vajec až po vyletenie mladých bocianov z hniezda. Popri zoológoch bude mať možnosť sledovať bocianov aj ktokoľvek s prístupom k internetu prostredníctvom internetovej stránky www.spravatanap.sk (živá kamera) alebo www.kukaj.sk.

Správa TANAPu má v pláne pokračovať aj v online prenosoch dravcov z našich veľhôr. Momentálne odborní pracovníci vyberajú najvhodnejšie hniezdisko orla skalného alebo orla krikľavého. Návštevník internetovej stránky si bude môcť kamery prepínať až na dva druhy vtáctva. Po vyletení dravcov z hniezd koncom leta Správa TANAPu plánuje 250-kilogramovú kamerovú aparatúru preniesť do alpínskeho stupňa s cieľom sledovať opäť kamzíky a svište.

Vďaka webovým kamerám už štvrtý rok umožňuje Správa TANAPu milovníkom prírody prenášať kvalitné online prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho  národného parku. Sledovali sa svište, orol, sokol, kamzíky a zimné operence. Ich najnovším projektom je už spomínaný online prenos bociana bieleho.

Copyright © MŽP SR 2022

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody