Preskočit na obsah

SVP: Na protipovodňové opatrenia sa vlani použilo 33,8 milióna eur

18.06 2021, TASR

Bratislava, 17. júna  Na opravy a údržby dlhodobých protipovodňových opatrení sa vlani použilo 33,8 milióna eur. Z toho 5,8 milióna eur z vlastných zdrojov Slovenského vodohospodárskeho podniku a 28 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Pre TASR to uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

Opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a optimalizácie existujúcich preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami sa v minulom roku realizovali na troch stavbách. Konkrétne na rieke Nitra sa zvyšovala ochrana na prítoku Dobrotka. V oblasti Horný Vinodol Veľký Cetín spevňovali vodohospodári korunu hrádze na rieke Nitra. To isté robili aj v oblasti Dolný Vinodol. ,,Celková hodnota nákladov na realizáciu týchto stavieb v roku 2020 dosiahla čiastku 706.072 eur, ktoré boli poskytnuté v rámci kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu SR," uvádza Bocák.

V minulom roku bola stavebne realizovaná ochrana intravilánu pred povodňami v Banskej Bystrici, úprava toku v oblasti Vitanová Oravica a Makov. Realizovaná bola podľa Bocáka aj prvá a druhá etapa protipovodňovej ochrany dolného úseku Malého Dunaja. V Košeckom Podhradí upravili vodohospodári Podhradský potok. Rekonštrukcia hate prebiehala na rieke Hornád v Krompachoch.

Bocák pokračuje, že v rôznom stupni verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby bolo v roku 2020 päť projektov. Investičná príprava preventívnych protipovodňových opatrení pokračovala v ôsmich prípadoch.

Z plánovaných projektov boli projekčne a investične pripravené stavby vo Zvolenskej Slatine, a to ochranné opatrenia na toku Slatina, vo Varíne úprava toku Varínka a projekt Polder Čechy. ,,Celkový objem investičných nákladov predmetných stavieb v roku 2020 predstavuje sumu 15.119.635 eur a z toho hodnota stavebných nákladov tvorí 15.086.208 eur," tvrdí Bocák.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda