Preskočit na obsah

Svište v Tatrách monitorujú aj fotopascami

18.05 2012, MŽP SR

Aj svište sa už prebrali zo zimného spánku. Strážcovia rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR -  Správy Tatranského národného parku (TANAPu) ich monitorujú a zameriavajú pomocou systému GPS. V Tatrách je v súčasnosti viac ako 220 kolónií svišťov. Vo vybraných kolóniách zisťujú ochranári ich početnosť aj v tomto roku. Výsledky spočítavania poslúžia k plánovaniu potrebných opatrení. Predbežné výsledky monitoringu budú k dispozícii už koncom júna 2012.

Jarné výhraby svišťov monitorujú pracovníci TANAPu po celom území národného parku. Odhaduje sa, že v Tatrách žije zhruba 1100 jedincov tohto hlodavca. Zisťovať ich početnosť začali vo vybraných svištích kolóniách v uplynulých dňoch ochranári pomocou fotopascí. Jarný monitoring svišťov sa v takomto rozsahu ešte nerobil. Získané údaje poslúžia na porovnanie s monitoringom z predchádzajúceho obdobia a na naplánovanie potrebných ochranných opatrení.

Prvé podrobné spočítanie svišťov urobili ochranári zo Správy TANAPu na území Západných Tatier v roku 2008. Vtedy napočítali 474 jedincov.

Copyright © MŽP SR 2022

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody