Svetový kongres ochrany prírody sa zaoberal obchodom s ohrozenými druhmi

08.09 2016, TASR

Delegáti Svetového kongresu ochrany prírody, ktorý rokuje v havajskom Honolulu, vyzvali na sprísnenie obmedzení v obchode s ohrozenými druhmi. Vyše 8000 delegátov kongresu Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) schválilo na stretnutí, ktoré sa koná raz za štyri roky, globálne priority organizácie na ďalšie obdobie, informovala tlačová agentúra DPA. Desaťdňový kongres sa skončí v sobotu.


Jeden z 85 schválených návrhov napríklad vyzýva na sprísnenie kontroly obchodu s ohrozenými druhmi šupinavcov, cicavcov pokrytých rohovitými šupinami, s ktorými sa pravdepodobne z ohrozených zvierat obchoduje najviac. Mravčiare sú v Afrike a východnej Ázii veľmi cenené pre svoje mäso, ako aj pre svoje keratínové panciere, ktoré sa používajú v tradičnej čínskej medicíne a u cicavcov sú ojedinelé.

Svetový kongres ochrany prírody vyzval, aby bol obchod so šupinavcami povolený iba vo výnimočných prípadoch, ktoré sú definované v Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Upozornil tiež, že prežitie šupinavcov ohrozujú nielen pytliaci, ale aj strata ich prirodzených biotopov.

Iný návrh kongresu vyzýva na stály zákaz lovu sviňúch do vlečných sietí pri tichomorskom pobreží Mexika. Podľa IUCN patria sviňuchy medzi kriticky ohrozené druhy a čelia "bezprostrednej hrozbe vyhynutia". Táto "najmenšia veľryba na svete", ako ju nazvala agentúra DPA, meria na dĺžku iba 1,5 metra a v rybárskych sieťach končí mimovoľne pri love iných morských živočíchov.

Kongres tiež prijal návrh povzbudzujúci vlády sveta, aby uplatňovali energeticky účinnú politiku a mysleli na obnoviteľnosť energií v záujme zachovania biologickej rôznorodosti. IUCN sa schádza každé štyri roky, aby stanovila priority pre svojich členov - 217 vládnych agentúr a 1066 mimovládnych organizácii. Návrhy schválené Svetovým kongresom ochrany prírody predložia na ratifikáciu konferencii CITES koncom septembra a konferencii OSN o ochrane prírody v decembri, dodala DPA.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty Ochrana prírody