Preskočit na obsah

Svetový deň cestovného ruchu nabáda na prehodnotenie pohľadu na turizmus

27.09 2022, Enviroportal

Pri príležitosti osláv Svetového dňa cestovného ruchu (27.9.) sa do popredia dostáva problematika negatívneho vplyvu masového turizmu na prírodu a lokálne komunity.

Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu (World Tourism Organization – UNWTO) na svojom zasadnutí v roku 1979 v Španielsku rozhodlo ustanoviť práve 27. september za Svetový deň cestovného ruchu (World Tourism Day). V tento deň si celý svet pripomína význam cestovného ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a kultúrneho dedičstva, znižovanie chudoby a nezamestnanosti vo svete a celkové zlepšovanie kvality života.""

Cestovný ruch je jedným z najrýchlejšie rastúcich priemyselných odvetví na svete. Odhaduje sa, že v roku 2019 vycestovalo do zahraničia 1,46 miliardy ľudí, čo je každá piata osoba na svete.

Po poklese celosvetového cestovania následkom svetovej pandémie sa rok 2022 nesie v znamení oživenia turistického priemyslu. Čoraz viac ľudí si však začalo uvedomovať, aký vplyv má v súvislosti s klimatickými zmenami a akú uhlíkovú stopu za sebou zanecháva – od presunov lietadlami, cez nákup lacných suvenírov, klimatizáciu až po denne čisté uteráky v hotelových izbách.

Masové cestovanie predstavuje pre mnohé lokality environmentálnu záťaž a zároveň mení miesta a mestá na nepoznanie. Aj preto sa tento rok UNWTO v rámci témy Svetového dňa cestovného ruchu rozhodla prehodnotiť, ako turizmus funguje a ako z neho do budúcnosti vytvoriť udržateľnejší a inkluzívnejší sektor.

Necestovanie nie je riešenie

Napriek spomínaným negatívnym dopadom turizmu na životné prostredie, zostať doma a necestovať nie je riešením problému. Mnohé štáty sú závislé od cestovného ruchu a peňazí, ktoré turisti v krajine míňajú. Rovnako vytvára pracovné miesta pre milióny ľudí často v menej rozvinutých regiónoch, podporuje malé a stredné podnikanie, rodinné firmy, investície do novej infraštruktúry a celkové zlepšenie životných podmienok, z ktorých benefituje domáce obyvateľstvo. Okrem toho cestovanie obohacuje spoločensky, kultúrne a má silný sociálny a výchovný aspekt.

Koncept udržateľného cestovania

V posledných rokoch sa často skloňuje spojenie udržateľné cestovanie. Čo rozumieme pod týmto novým trendom? Je to forma cestovania, ktorá má tri hlavné záujmy:

  • optimálne využívať zdroje životného prostredia a pomáhať chrániť prírodné dedičstvo a biologickú rozmanitosť,
  • rešpektovať sociokultúrnu autenticitu navštevovaných krajín a prispievať k porozumeniu a tolerancii,
  • poskytovať ekonomické výhody všetkým zúčastneným, vrátane príležitosti k zárobku pre miestnych obyvateľov a prispieť tak k zmierňovaniu chudoby.

Tipy na udržateľné cestovanie:

  • Lietajte menej.""

Emisie z leteckej dopravy, ktoré výrazne prispievajú ku klimatickým zmenám, rástli v posledných rokoch najrýchlejšie práve v súvislosti s rozvojom cestovného ruchu. Ak dovolenkujete blízko domova, vyskúšajte ekologickejšie formy dopravy, ako vlak, alebo autobus. Nevyužívajte vnútroštátne lety na cestovanie v rámci krajiny, ktorú sa chystáte navštíviť. Pri vzdialenejších destináciách využívajte priame lety, ekonomickú triedu a baľte sa „naľahko“ – všetkým dokážete znížiť svoju uhlíkovú stopu.

  • Nebuďte jednodňový turista.

Vplyv rýchleho cestovania, kedy na jeden deň prídete do mesta a nasledujúci deň už navštívite mesto iné, sa veľmi negatívne odzrkadľuje hlavne v európskych metropolách, alebo malých ostrovoch, ktoré nie sú na nápor turistov pripravené. Spomaľte, vyhraďte si na jedno mesto dostatok času, aby ste mohli navštíviť nielen najväčšie pamiatky, ale oboznámili sa aj so životom jeho obyvateľov.

  • Jedzte lokálne.

Veľkou časťou cestovania je aj spoznávanie miestnej kuchyne. Vyhnite sa preto fastfoodovým reťazcom alebo drahým medzinárodným reštauráciám a najedzte sa lokálne. Využite príležitosť vyskúšať miestne špeciality, ktoré doma nenájdete a podporte rodinné reštaurácie a malé bistrá. Zväčša varia z lokálnych potravín a vyhýbajú sa plytvaniu.

  • Podporujte lokálne firmy.

Radi si nosíte z dovolenky suveníry? Čo tak investovať do lokálnej značky. Odmenou vám bude originálny darček.

  • Využívajte dopravu efektívne.

Oddýchnite si od šoférovania, nemíňajte peniaze za taxi služby a zistite, ako funguje hromadná doprava, najmä ak cestujete do destinácie s dobre vybudovanou dopravnou infraštruktúrou. Alebo sa prechádzajte, požičajte si bicykel a objavte zákutia, ktoré ste si do mapy nezaznačili.

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky

Doprava Klimatická zmena Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni