Švédsko: Thunbergová demonštrovala za záchranu klímy a ochranu práv Saamov

10.02 2020, TASR

Štokholm, 7. februára - Stredoškoláčka a klimatická aktivistka Greta Thunbergová navštívila v piatok v rámci svojej kampane za záchranu zemskej klímy severné časti Švédska, kde sa stretla s príslušníkmi komunity domorodého obyvateľstva Saamov, pôvodne známych pod názvom Laponci, píše agentúra DPA.


,,Pôvodní obyvatelia sú po celom svete tými, ktorí sú postihnutí ako prví a najviac," povedala 17-ročná Thunbergová v súvislosti s následkami globálneho otepľovania. ,,Vedú tiež boj a vynakladajú najväčší odpor," dodala s tým, že pôvodné obyvateľstvo bolo vždy ,,v prvej línii a my vás podporujeme".

Demonštranti, ktorí sa s Thunbergovou zišli na zamrznutom jazere, niesli transparent s nápisom ,,práva pôvodných obyvateľov - klimatická spravodlivosť".

Arktída sa otepľuje dvojnásobným tempom oproti zvyšku planéty. To vedie k rýchlemu ubúdaniu ľadovcov a morského ľadu. A to ohrozuje tradičný životný štýl pôvodného obyvateľstva, ako sú aj príslušníci národov Saamov a Inuitov, píše DPA.

,,Klimatická kríza zasahuje každého Saama," povedala Sanna Vannarová, líderka švédskej mládežníckej organizácie Saamov s názvom Sáminuorra. Saamovia v súčasnosti obývajú severné časti Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. V minulosti čelili silnému kultúrnemu útlaku vrátane zákazu používať vlastný jazyk. V súčasnom Švédsku žije podľa odhadov 20 000 - 35 000 Saamov.

Thunbergová získala celosvetovú pozornosť a odštartovala masové demonštrácie za záchranu klímy, keď každý piatok vynechala školu a protestovala pred švédskym parlamentom. Svoj prvý školský štrajk podnikla v auguste 2018.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena