Švajčiarsko presadzuje spoluprácu medzi hornatými krajinami v oblasti klímy

31.10 2019, TASR

Ženeva, 29. októbra - Hornaté krajiny musia vzájomne spolupracovať, pokiaľ ide o prejavy klimatickej zmeny, ako sú topenie ľadovcov, narušenie prirodzeného kolobehu vody či zvýšenie rizika prírodných katastrof na vysokopoložených územiach.


Švajčiarsky minister vnútra Alain Berset to vyhlásil v utorok na konferencii OSN v Ženeve označovanej ako Vysokohorský summit, informovala tlačová agentúra DPA ,,Potreba úzkej spolupráce existuje vo všetkých horských regiónoch, obzvlášť v rozvojových krajinách," povedal Berset, do ktorého portfólia patria aj záležitosti klímy. ,,Finančné a organizačné prostriedky v týchto krajinách často nepostačujú na zavedenie potrebných opatrení," upozornil.

Spomínaná konferencia, ktorú organizuje Svetová meteorologická organizácia (WMO), prebieha v Ženeve do štvrtka za účasti vedcov, politikov a zástupcov občianskej spoločnosti. Účastníci diskutujú o tom, ako podporovať udržateľný rozvoj v horských oblastiach a chrániť ich pred účinkami otepľovania.

Horské oblasti pokrývajú štvrtinu zemského povrchu a žije v nich vyše miliarda ľudí. Snehová a ľadová pokrývka v pohoriach, ako sú Himaláje, Alpy či Andy, pomáhajú regulovať zásoby pitnej vody pre polovicu svetovej populácie. Klimatická zmena však ovplyvňuje sezónne zrážky a množstvo vody, ktorá prúdi z ľadovcov a hôr a napája rieky v nižších polohách, pripomenula DPA.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena