Preskočit na obsah

Šurany: Ekozábrany na elektrickom vedení ochránia vtáky pred úhynom

22.05 2018, TASR

Šurany, 22. mája – Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v utorok nainštalujú na elektrické vedenie v Šuranoch ekologické zábrany, ktoré majú ochrániť vtáky pred poranením. Tie hynú na elektrickom vedení buď pri náraze, alebo po zásahu elektrickým prúdom.


Podľa ochranárov lákajú elektrické stĺpy najmä dravcov, ktoré ich často pokladajú za vhodný bod na pozorovanie koristi. „V mnohých prípadoch však elektrické stĺpy a ich konzoly predstavujú riziko pre dosadajúce druhy a môžu spôsobiť úhyn. V prípade, ak sa takéto nebezpečenstvo preukáže, oslovujeme energetické spoločnosti, aby stĺpy ošetrili,“ uviedla PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.

Ako vysvetlila, inštalované ekozábrany buď vtákom zabránia dosadnúť na odkryté elektrické vedenie, alebo ich ochránia pred zásahom prúdu. „Možné je aj využívanie vhodného typu konštrukcií elektrických stĺpov, pri ktorých nedochádza pri dosadnutí jedinca k vzájomnému smrtiacemu dotyku s vodičom,“ vysvetlila.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody