Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku zastaviť ťažbu v Bielovežskom pralese

21.11 2017, TASR

Brusel, 20. novembra - Súdny dvor EÚ (ECJ) v pondelok nariadil Poľsku, aby okamžite zastavilo výruby v Bielovežskom pralese. V opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške najmenej 100 000 eur za každý deň, čo bude Poľsko v danej lokalite pokračovať v ťažbe dreva.


ECJ vo svojom zdôvodnení uviedol, že Poľsko musí okamžite zastaviť výruby v Bielovežskom pralese s výnimkou prípadov, keď sú nutné pre zaistenie bezpečnosti verejnosti. Ako informovala webová stránka EurActiv, poľská vláda rozhodla o trojnásobnom zvýšení výrubu v pralese už v marci minulého roku, pričom mal zasiahnuť aj oblasti, kde bolo doteraz rúbanie stromov vylúčené. Vláda pritom argumentovala potrebou ochrany unikátneho lesa pred škodcami.

V apríli tohto roka vydala Európska komisia odôvodnené stanovisko, v ktorom Varšavu žiadala zastaviť rozsiahly výrub. Na splnenie podmienok jej dala jeden mesiac. Keďže Poľsko požiadavku nesplnilo, Brusel posunul prípad pred Súdny dvor EÚ. Vzhľadom na rozsah aktivít zároveň žiada, aby súd vydal predbežné opatrenie na ich okamžité zastavenie.

Bielovežský prales je jedným z posledných pozostatkov pôvodného lesa, ktorý v minulosti pokrýval rozsiahle oblasti na severe Európy. Od roku 2011 je uznaný za prírodné dedičstvo UNESCO. V takýchto oblastiach sú hospodárske aktivity zakázané.

Súčasná poľská vláda však tento status spochybňuje a chce ho pralesu vziať. ,,Bielovežský prales dostal status prírodného dedičstva UNESCO ilegálne, bez konzultácií s miestnou komunitou," vyhlásil pred časom minister životného prostredia Jan Szyszko. Prales by mal mať podľa Varšavy status zmiešaného prírodno-kultúrneho dedičstva, ktorý by umožňoval hospodárske využívanie. Proti výrubu vedú kampane environmentálne organizácie, ako Priatelia Zeme, Greenpeace, či World Wildlife Fund, ako aj radoví poľskí občania.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les