Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Vodohospodári sprietočnili už zaniknuté rameno Dunaja

18.08 2022, TASR

Štúrovo 17. augusta – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v stredu sprietočnil rameno Dunaja pri Štúrove. Cieľom projektu bolo obnovenie funkčnosti už zaniknutého ramena v blízkosti čistiarne odpadových vôd s dôrazom na skvalitnenie životného prostredia v tejto lokalite a súčasne aj kvality vody, informoval poradca generálneho riaditeľa SVP Pavel Virág.

Pri príprave revitalizačných opatrení i samotnej realizácii projektu bola súčinná aj Štátna ochrana prírody SR.

Podľa Virága počas samotnej realizácie prác na sprietočnení ramena vznikla myšlienka vybudovania hniezdnej steny. Na jej výstavbu bol použitý prebytočný materiál z čistiacich prác. Zároveň vznikol ostrov, ktorý z hľadiska ochrany prírody poskytuje lepšiu ochranu pre hniezdiace vtáky a biotopy, ktoré sa budú na ostrove nachádzať. Na ostrov sa postupne vracajú aj vtáčie druhy, ako brehula či včelárik zlatý, ktoré sa už z tejto lokality postupne vytrácali.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody