Štátne lesy TANAPu obnovili značkovanie na 115 kilometroch turistických chodníkov

03.11 2006, Enviroportal

Štátne lesy TANAPu obnovili značkovanie na 115 kilometroch turistických chodníkov

V národnom parku pribudli nové premostenia, smerovníky a odpočívadlá. Počas letných mesiacov tohto roka sa pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu v spolupráci s pracovníkmi ochranných obvodov Štátnych lesov TANAPu postarali o bežnú údržbu viac ako 237 km značkovaných turistických chodníkov na území Tatranského národného parku.Pritom v dĺžke 282 m vydláždili chodník na tatranskej magistrále vedúci z Hrebienka na Starolesniansku Poľanu. Ďalších 162 m vydláždili na turistickom chodníku vedúcom cez Prielom. Obnovy a opravy sa dočkalo aj 184 premostení cez malé vodné toky a takmer 2,5 km zábradlí okolo chodníkov zabezpečujúcich bezpečnosť turistov. V pásme kosodreviny ďalej prerezali vyše 6 km a v pásme lesa 25 km turistických chodníkov.

"Aby sme mohli opraviť 520 m dlhý úsek z doliny Parichvost do Baníkovského sedla, museli sme v celej jeho dĺžke vytýčiť novú trasu. Nové trasy pre opravy pôvodných chodníkov sme vytyčovali aj v 720 m úseku z Hlbokej doliny do Sedielka, v 580 m úseku z Malej Studenej doliny do Sedielka a v 520 m úseku z Hrebienka k Rainerovej chate. Na bezlesných úsekoch sme preznačkovali takmer 68 km turistických chodníkov a značenie sme obnovili na 115 km chodníkoch. V Priečnom sedle sme opravili reťaze a nebezpečne trčiace roxorové tyče,"
konkretizuje práce Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

Ďalšie práce sa týkali výroby, opravy a osadenia 105 pútačov turistickej orientácie, 71 nových odpočívadiel a lavíc, 140 informačných tabúľ a 5 nových turistických máp či údržby 310 zariadení slúžiacich v území národného parku turistom.

"Na opravu do konca tohto roku čaká ešte zeleno značkovaný turistický chodník vedúci cez Sedielko, odpočívadlo na Záhradkách v Jamnickej doline a v Bystrej doline, ako aj výmena starých pútačov za nové v Jamnickej doline na Rázcestí pod Hrubým vrchom, v Račkovom sedle, v sedle Pálenica, na Salatíne a v Baníkovom sedle. Nové reťaze by mali pomôcť turistom pri prechode dvoch asi desať metrových úsekov medzi Volovcom a Deravou a uľahčiť takmer štyridsať metrový zostup z Pachoľaťa," konkretizuje Dominik Michalík.

Štátne lesy TANAPu sa v území Tatranského národného parku starajú o 788,5 km turistických chodníkov v oblasti Západných Tatier, Vysokých Tatier, Spišskej Magury-západ a v Pieninách. Celoročne zabezpečujú údržbu na 600,9 km turistických chodníkoch a značkovanie na 739,5 km turistických chodníkoch. Celoročné náklady na tieto práce presahujú 4,5 milióna korún.


Zdroj: L. Burdová, Štátne lesy TANAPu

Copyright © Enviroportal 2020

Súvisiace články

Značky