MŽP SR: Trend v článku o Zákone o odpadoch zavádza a ignoruje fakty

21.04 2015, TASR

Ministerstvo životného prostredia SR sa dôrazne ohradzuje proti článku v týždenníku Trend pod názvom „Odpad smrdí od hlavy“. Okrem toho, že logiku nedáva ani samotný titulok, je článok zavádzajúci, obsahuje viacero faktických chýb a chýbajú v ňom aj dôležité informácie.

Konštatovania autora, že zákon „envirorezort presadil napriek odporu takmer všetkých zainteresovaných v odpadovom biznise“, alebo že „vyvolal búrku nevôle takmer u všetkých, ktorí na trhu s odpadmi pôsobia“, nielenže nie sú pravdivé, ale bohužiaľ poukazujú skôr na neznalosť autora a nepochopenie témy.

Článok s prehľadom ignoruje fakt, že zákon dva roky pripravovali všetci najdôležitejší hráči odpadového priemyslu, vrátane priemyslu a samosprávy. Nový zákon nespadol z neba a ani si ho nenapísali ministerskí úradníci odrezaní od života, ale v záujme dohody na kompromise pri jeho príprave ustúpil z požiadaviek štát, priemysel, ako aj samospráva. Zákonu predchádzala rozsiahla diskusia, transparentný legislatívny proces, desiatky rozporových konaní, legislatívny zámer a posudzovanie orgánmi EK, čo je v našej legislatíve v dobrom zmysle slova až rarita.

Článok si vybral ako obsahový základ kritiku hlučnej, ale minoritnej záujmovej skupiny, ktorá chráni svoje úzke podnikateľské záujmy, právnickú firmu, ktorej názory sú v súlade s ich predstavami a jedného analytika/redaktora/vydavateľa, ktorý si už ich názory osvojil. Zovšeobecnil však umelo výrazne menšinové názory, čím v podstate manipuluje s faktami a zavádza.

Autor úplne ignoruje fakt, že zákon podporili viacerí predstavitelia miest a obcí, Únia miest Slovenska, zákon vítajú veľké spoločnosti, ako napríklad IKEA a ďalšie. Jedinou oficiálnou výhradou ZMOS bol rozpor v oblasti čiernych skládok. Aliancia podnikateľských zväzov vyzvala dokonca prezidenta, aby nový zákon podpísal. Tá zastrešuje podľa jej informácie 392 členských organizácií, ktoré zamestnávajú takmer 124.000 zamestnancov. Podniky zastúpené alianciou sa podieľajú takmer 85 percentami na tvorbe HDP z priemyselnej výroby Slovenskej republiky a podstatným spôsobom ovplyvňujú obchodnú bilanciu Slovenskej republiky. Na toto autor článku akosi pozabudol. Autor v článku spomína petíciu s 3000 podpismi, ale neporovnáva ju s podporou 124.000 pracovníkov.

Samostatnou skupinou je skupina oprávnených organizácií. Autor článku tvrdí, že proti zákonu je ich väčšina. Natur-pack a SEWA sú dve spoločnosti z 30. To je v očiach ekonomického týždenníka väčšina? Proti zákonu sú údajne zberové spoločnosti. Ktoré má na mysli? Pretože napríklad tie združené v APOHu, na ktoré sa odvoláva, pokrývajú nanajvýš 10 percent slovenského trhu. Zákon podporila spoločnosť ENVIDOM, ktorá je najväčšou kolektívnou organizáciou výrobcov/dovozcov na Slovensku z hľadiska množstva elektrovýrobkov uvádzaných na trh v kilogramoch, ako aj z hľadiska množstva vyzbieraného elektroodpadu a zastupuje najvýznamnejších výrobcov a dovozcov bielej techniky (cca 80 percent trhu). Lenže článok namiesto nej spomína IT asociáciu Slovenska, ktorá je oveľa menší hráč, zato so zákonom má problém.

Tieto základné fakty a nepomer sa však v článku, ktorý umelo vyzdvihuje vykonštruované problémy nenachádzajú. Pritom, kto iný by nemal mať problémy s číslami, ak nie práve ekonomicky zameraný týždenník. Autor článku si pravdepodobne neuvedomil, alebo nechcel uvedomiť, že tento zákon sa dotýka všetkých občanov, nielen odpadových spoločností a navyše v tejto oblasti pôsobia skupiny, ktoré majú absolútne opačný názor na danú problematiku. Kým jedni v nej vidia šancu ako urobiť Slovensko „zeleným rajom“, druhé skupiny vidia iba podnikateľské príležitosti a možnosti lukratívnych zárobkov. Každý pritom pozerá iba na svoj „paragraf“ v zákone a vôbec sa nestará o fungovanie zákona ako celku.

Každopádne v článku absentuje aj základný fakt, teda, že zákon má prioritne zvrátiť súčasný stav, keď končí tri štvrtiny komunálneho odpadu na skládkach, a nie vytriedený na recykláciu, keď sme v tejto oblasti na chvoste EÚ tesne pred Bulharskom a Rumunskom. Zákon má zaviesť transparentnosť a prehľadnosť fungujúceho systému, a nie napĺňať obchodné predstavy a modely niektorých spoločností v odpadovom hospodárstve, ako si to mylne predstavuje napríklad spoločnosť Naturpack.

K nárastu poplatkov výrobcov/dovozcov za triedený zber je možné poznamenať snáď len toľko, že ešte v roku 2012, kedy sa začali práce na novej legislatíve, priemysel verejne prisľúbil, že sa postará o všetok vytriedený odpad. Avšak za dôležitejšie, ako je samotná výška nákladov, priemysel považoval a stále považuje nastavenie jasných, transparentných pravidiel, ktoré zaručia, že ich budú musieť dodržiavať všetci.

Aj preto rezort naďalej trvá na tvrdení ministra životného prostredia, že nový zákon je modernou legislatívou 21. storočia, ktorá prinesie novú dynamiku s cieľom motivovať ľudí triediť odpad. Rezort mrzí, že si práve Trend vybral takýto nekorektný spôsob informovania.

TASR informoval hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Odpady Rezort MŽP SR