Štafeta odovzdaná, ďalej nás spája výzva

20.06 2019,

Envirorezort prevzal v utorok (18. júna 2019) od Ministerstva dopravy a výstavby SR štafetu organizácie kampaní zameraných na udržateľnú mobilitu.

Národný cyklokordinátor Peter Klučka ju za kampaň Do práce na bicykli symbolicky odovzdal potrasením ruky Norbertovi Kurillovi, štátnemu tajomníkovi Ministerstva životného prostredia SR, ktorého rezortná organizácia – Slovenská agentúra životného prostredia je národným koordinátorom Európskeho týždňa mobility (ETM).

Stalo sa tak počas slávnostného vyhodnotenia kampane Do práce na bicykli v Dopravnom múzeu v Bratislave, ktorej   hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách.

Z bicyklov by sme však nemali zosadať ani po skončení tejto kampane, pretože Európsky týždeň mobility 2019 povzbudzuje ľudí, aby si vybrali aktívne spôsoby dopravy, alebo spojili chôdzu a cyklistiku s verejnou dopravou. Popri flexibilite majú aj mnoho ďalších výhod, ako sú sociálna a ekonomická dostupnosť, spoľahlivosť, žiadne emisiepozitívny vplyv na zdravie. Dokonca mestá, v ktorých prevláda aktívna mobilita, sa rýchlejšie transformujú a rozvíjajú. Miestne orgány by mali zabezpečiť cestnú infraštruktúru tak, aby sa chodci a cyklisti mohli pohybovať a cítiť bezpečne. Keď sa ulice stanú bezpečnejšími pre chôdzu a cyklistiku, mestá sa stanú otvorenejšími s oveľa väčším verejným priestorom dostupným pre všetkých. A preto prijmite výzvu kampane ETM 2019: Prejdime sa spolu! a pomôžme svojim mestám a obciam zvýšiť kvalitu života v nich.   

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok  od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Je naplnený aktivitami zapojených samospráv a ich partnerov, ktoré tradične uzatvára Deň bez áut.  Po skončení kampane majú samosprávy možnosť zapojiť sa aj do  Národnej súťaže ETM v troch kategóriách Aktívna samospráva, Efektívne trvalé opatrenie a Originálna aktivita. Cieľom vyhlasovateľa MŽP SR a národného koordinátora kampane ETM - SAŽP,  je zvýšiť motiváciu samospráv zapojiť sa do najväčšej kampane na podporu udržateľnej mestskej mobility v Európe a vytvoriť priestor na vzájomnú inšpiráciu a súťaživosť medzi sídlami na Slovensku. Všetky informácie o kampani ETM nájdete na www.eurotm.sk.
 
 

Copyright © 2020

Súvisiace články

Značky

Doprava