Preskočit na obsah

Správa TANAP upozorňuje, že špeciálne zberné nádoby nie sú určené na odpad

18.09 2023, TASR

Vysoké Tatry 15. septembra – Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje návštevníkov, že špeciálne zberné nádoby sú určené len na označené zálohované fľaše a plechovky. Našli v nich totiž aj odpad. Informuje o tom na sociálnej sieti. 

Rôzne predmety boli napríklad v kontajneri umiestnenom nad Tatranskou Poliankou.

,,Spolu s plechovkami a vratnými fľašami v ňom skončili aj zvyšky potravín, použité jednorazové poháre, igelitové vrecká, zrejme nevýherný tiket či dokonca použité detské plienky," uvádza s tým, že nejde o ojedinelý prípad. Na návštevníkov TANAP preto apeluje, aby dodržiavali piktogramy a text na nádobách, respektíve do nich vhadzovali len fľaše a plechovky označené písmenom Z.

V TANAP osadili prvú špeciálne otestovanú zbernú nádobu 21. júla, a to na Hrebienku. Postupne pribudli aj v ďalších lokalitách. Dôvodom je, že v rámci každoročných dobrovoľníckych akcií sa vyzbierajú stovky kilogramov plastových fliaš.

Cieľom je tak eliminovať vznik voľne pohodeného odpadu, podporiť rozvoj, ochranu a čistotu národných parkov, či zabezpečiť čo najvyššiu mieru návratnosti obalov. Výnosy zo zálohovania majú byť použité na infraštruktúru v Tatrách. 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady