Spevavce z Liptovskej kotliny naživo pred web kamerou

09.01 2012, MŽP SR

Spevavce z Liptovskej kotliny naživo pred web kamerou

Najprv to boli vzácne živočíchy z tatranskej prírody, teraz sú to spevavé vtáky. Repertoár online prenosov z územia Tatranského národného parku rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR - Štátna ochrany prírody SR - Správa Tatranského národného parku (Správa TANAPu) teraz  rozšírila aj o spevavce. Nepôjde však o prenos z tatranských svahov, ale z areálu záhrady, kde sídli Správa TANAPu. Tento ojedinelý výchovno-vzdelávací projekt má verejnosť možnosť sledovať na stránke www.spravatanap.sk (živá kamera) a na stránke MŽP SR.

Už štvrtý rok Správa TANAPu úspešne realizuje monitoring chránených živočíchov pomocou solárne nabíjanej kamery. Prenos filmových obrázkov zabezpečuje vďaka moderným technológiám aj na internet. Webkamere neunikli kamzíky, svište, orol skalný, či sokol sťahovavý. Po prvýkrát sa naši zoológovia zo Správy TANAPu rozhodli priniesť divákom aj zimný život spevavých vtákov Liptovskej kotliny. Keďže v zime je menší prísun slnečnej energie, web kamera je pripojená na elektrinu a pozorovanie by teda nemalo byť prerušené elektrickým výpadkom.

Týmto ojedinelým výchovno-vzdelávacím projektom s motivačnou výučbou chce Správa TANAPu osloviť predovšetkým školskú mládež, ale aj širokú verejnosť.

Kŕmidlo naplnené dobrotami je stredobodom pozorovania kamery. V čase, keď je snehová pokrývka alebo väčšie mrazy, majú vtáky nedostatok potravy. Môžeme im pomôcť vhodným prikrmovaním. Zásadne netreba vtáky kŕmiť solenými, údenými či praženými potravinami, ani cestovinami. Medzi najuniverzálnejšie krmivo patrí slnečnica, ale aj mak, proso, loj, maslo či orechy. Dôležité je pre kŕmidlo vybrať bezpečné miesto. Medzi najčastejších návštevníkov kŕmidiel patria rôzne druhy sýkoriek, stehlíkov, hrdličiek a iné.

Copyright © MŽP SR 2019

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody