Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

SOS Birdlife: Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách

15.01 2021, Enviroportal

Zimnému prikrmovaniu vtáctva sa venuje mnoho milovníkov operencov na celom Slovensku. Pravidelné prikrmovanie v záhrade, na balkóne či školskom dvore upúta pozornosť vtákov, ktoré sa koncentrujú v blízkosti zdroja potravy.

Popri pomoci vtáctvu v priebehu nepriaznivého obdobia je zaujímavé aj druhové zloženie a početnosť vtákov, ktoré navštevujú vaše kŕmidlo. Ak vtáky popri kŕmení aj sledujete, môžete sa zapojiť do aktivity Garden Birdwatch Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách. V roku 2021 prebieha sčítanie v termíne od 25. 31.1.

Ako postupovať?
Sčítanie je veľmi jednoduché. Pokiaľ prikrmujete pravidelne rovnakú dennú dobu, vtáky si zvyknú na režim a v čase kŕmenia prilietajú ku kŕmidlu. Vtedy stačí dostatočný čas pozorovať priletujúce vtáky a spočítať ich. V prípade niektorých druhov, ktoré na kŕmidlo opätovne priletujú, aby si vzali potravu a konzumujú ju mimo kŕmidla, treba dávať pozor na duplicitné sčítanie (napríklad sýkorky, brhlíky). Ideálnym časom na sčítanie je ráno alebo podvečer po vyložení krmiva. Zaznamenané druhy a ich počty si poznačte do zápisníka alebo priamo do sčítacieho formulára, ktorý môžete odoslať elektronicky alebo poštou. Údaje môžete zadať aj do databázy AVES symfony s uvedením referencie v časti projekt na Garden Birdwatch 2021.

Prečo je dôležité vtáky sledovať a sčítavať?
Na základe sledovania vtáctva a dlhodobého monitoringu na dostatočnom počte lokalít sa získavajú údaje, z ktorých je možné zistiť zmeny v početnosti jednotlivých druhov. Čím viac údajov je k dispozícii, tým viac sa o vtáctve dozvieme. Aj údaje zo zimných kŕmidiel môžu o početnosti vtáctva veľa napovedať.

Ako sa zapojiť?
Každý záujemca, jednotlivec, školský kolektív, trieda či škola sa môže zapojiť do sčítania v týždni od 25. do 31. januára 2021. V jeden deň sčítajte vtáky a zašlite svoje výsledky vo vyplnenom formulári na email: asistent@vtaky.sk alebo poštou na adresu: SOS/BirdLife Slovensko, Zelinárska 4, 821 08 Bratislava.

Aktivita je určená aj pre školákov a v akcii s pomenovaním Sčítanie vtáctva na školských dvoroch očakávame zapojenie sa školských kolektívov a záznamy z pozorovaní vtáctva na kŕmidlách umiestnených v školách.

Viac informáciií: Ako prikrmovať vtáctvo počas zimného obdobia 

Zdroj: SOS/Birdlife Slovensko

Copyright © Enviroportal 2022

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody