Preskočit na obsah

SOS/BirdLife: Je potrebné, aby Ministerstvo životného prostredia SR dotiahlo zonácie národných parkov

17.01 2023, TASR

Bratislava 16. januára – Je potrebné, aby Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dotiahlo zonácie národných parkov. A to aj v súvislosti s rozsudkom európskeho súdu z dôvodu ochrany biotopov horských lesov, ktoré sú biotopom hlucháňa.

Uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) na otázku, na čo by sa mal envirorezort zamerať v roku 2023.

,,Nemenej dôležité je rozbehnúť starostlivosť o chránené územia, starostlivosť o biotopy, a to aj vo väčšej spolupráci s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov," spresnil Ridzoň. V chránených územiach, kde sa začali rozvojové projekty a je záujem subjektov, vlastníkov a užívateľov o takéto aktivity, ale záujem bol väčší ako dostupné finančné prostriedky, je potrebné hľadať ďalšie prostriedky, ako podporiť dotknuté regióny. Ako príklad uviedol Ridzoň Poloniny.

Táto podpora sa nám podľa Ridzoňa vráti nielen v podobe uchránených prírodných hodnôt, ale aj v podobe rozvoja regiónov, ktoré boli dlhodobo na okraji záujmu štátu.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Prírodné a kultúrne dedičstvo