Preskočit na obsah

SOS Bird/Life: Zonácie NP sú navrhnuté tak, že NP nebudú len čiarami na mape

10.01 2023, TASR

Bratislava 9. januára – Zonácie národných parkov (NP) sú konečne navrhnuté tak, že národné parky nebudú len čiarami na mape, kde sa bude hospodáriť rovnako v nich ako i mimo nich. V hodnotení roka 2022 to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Podľa jeho slov by sa mal postupne skončiť stav, keď návštevníci nájdu v NP zdevastované lesy. ,,Predstavené zonácie navrhujú dostatočne veľké jadrové oblasti, kde bude prioritou ochrana prírody. Ak sa uvedené návrhy zonácií schvália, môžeme povedať, že Slovensko bude mať NP na takej úrovni, ako je to obvyklé v civilizovaných krajinách," povedal Ridzoň.

Posun v uplynulom roku nastal najmä v zonáciách NP. ,,Boli predstavené návrhy zonácií národných parkov Slovenský kras, Poloniny a Veľká Fatra. Aplikácia reformy NP pokračuje realizáciou rozvojových projektov v NP Poloniny a Muránska planina," uviedol Ridzoň. Takáto cielená podpora sa mala v chránených územiach podľa jeho slov už dávno realizovať. Ako dodal, je preto dobré, že sa s tým konečne začalo.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Prírodné a kultúrne dedičstvo