Preskočit na obsah

ŠOP: Za lety dronom v chráneným územiach bez povolenia hrozí pokuta vyše 3000 eur

27.04 2021, TASR

Bratislava, 26. apríla – Za lietanie dronom v chránených územiach bez povolenia hrozí pokuta do výšky 3319,39 eura, prepadnutie veci alebo pokarhanie. Právnická osoba môže dostať pokutu do 9958,17 eura a prepadnutie veci. Porušenie zákona a pokutovanie je možné vinníkovi dokázať aj na základe zverejnenej fotky či nahrávky.

Na používanie dronu potrebuje majiteľ príslušné povolenia, ktoré vyplývajú zo zákona o ochrane prírody a krajiny. ,,V chránených územiach s tretím až piatym stupňom územnej ochrany je na let lietadlom alebo lietajúcim športovým zariadením (takým je aj dron), ktorého výška letu je menšia ako 300 metrov nad najvyššou prekážkou v okruhu 600 metrov, možný len na základe súhlasu orgánu ochrany prírody," vysvetlila zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová. Dodala, že okresný úrad je kompetentným orgánom na rozhodovanie o vydaní súhlasu na let s dronom.

Drony pre voľne žijúce zvieratá evokujú prítomnosť predátora. U väčšiny druhov to vyvoláva únikovú reakciu. Výsledkom môže byť napríklad u vtákov opustenie znášky. Nebezpečné je riziko vo vysokohorskom teréne pre kamzíky vrchovské tatranské, približuje Lešová. Známe sú aj prípady útokov dravých vtákov na dron. ,,V prípade sokola sťahovavého, ktorého stratégia útoku využíva vysokú rýchlosť, môže skončiť zrážka s dronom s ťažkými poraneniami alebo až dokonca smrťou," poznamenala Lešová.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti