Preskočit na obsah

Štvormiliónový projekt má zlepšiť stav druhov a biotopov chránených území

24.01 2023, TASR

Bratislava 23. januára – Zlepšiť stav druhov a biotopov v niektorých ekosystémoch chránených území má projekt za viac ako štyri milióny eur. Jeho realizátorom je Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.

Projekt sa má realizovať v 13 územiach sústavy Natura 2000. ,,Cieľom projektu je zlepšenie alebo zachovanie priaznivého stavu druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity vo vybraných lesných porastoch sústavy," priblížil pre TASR odbor komunikácie ŠOP. Doplnil, že ide konkrétne o šesť lesných biotopov, desať druhov vtákov a dva druhy cicavcov.

Najväčšia časť financií je určená pre obhospodarovateľov lesných pozemkov, čo je približne 30 lesohospodárskych subjektov. Taktiež na podporu aktivít k zlepšeniu stavu druhov a biotopov, to je úhrada zvýšených nákladov užívateľov na realizáciu opatrení podľa zmlúv o starostlivosti alebo o poskytnutí finančného príspevku.

Opatrenia budú podľa ŠOP vychádzať zo zásad starostlivosti o lesné biotopy a z princípov prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Stromy, hrubé a odumierajúce drevo budú ponechané na dožitie až po ich následný prirodzený rozklad. Má to prispieť k zlepšeniu alebo zachovaniu vekovej, priestorovej, druhovej a genetickej štruktúry a biodiverzity.

,,Navrhované opatrenia vychádzajú zo schválených programov starostlivosti, programu záchrany, schválených zásad starostlivosti a schválenej ďalšej dokumentácie o tieto územia. Opatrenia budú realizované v rámci lesohospodárskych činností podľa schválených programov starostlivosti o les v týchto územiach," priblížil odbor komunikácie.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Rezort MŽP SR