ŠOP: Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre nás kľúčové

10.09 2019, TASR

Bratislava, 9. septembra - Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre štátnych ochranárov kľúčové, aby si mohli plniť svoje povinnosti. Uviedli to vo svojom stanovisku. ,,Našou ambíciou je docieliť to, čo je prirodzené, čiže nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy," povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Lakanda.


Ministerstvo životného prostredia, ktoré novelu pripravilo, uznáva, že nejde o všeliek. Je však presvedčené, že zmeny predstavujú prvý krok z bludného kruhu. ,,Poslanci teraz majú v rukách rozhodnutie, či chceme národné parky (ne)chrániť tak ako doteraz, alebo dozrel čas na zmenu. Verím, že sa rozhodnú správne. Pretože každé ďalšie odkladanie riešenia sa nemeria v mesiacoch, ale v dodávkach s guľatinou, ktoré opúšťajú naše národné parky," tvrdí minister László Sólymos (Most-Híd).

Novelu podporujú aj Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/Birdlife a Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko. ,,Ak poslanci návrh novely neschvália, bude naďalej pretrvávať súčasný stav, keď pri náhodnej ťažbe a spracovaní kalamity prichádzame o lesy i v tých najvzácnejších chránených územiach," upozorňuje WWF Slovensko. SOS/Birdlife dodáva, že ak nepríde zmena, hlucháň hôrny o pár desaťročí na Slovensku vyhynie. Pripomína tiež, že v lese žijú aj iné organizmy a nedá sa naň pozerať len cez optiku stromov.

Ako krok správnym smerom, aj keď nie dostatočný, novelu vníma aj europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko). ,,Problémom tejto novely je, že viaceré existujúce nedostatky zlepšuje len o málo, a niektoré problémové a dôležité veci stále nerieši," myslí si. Novele vyčíta napríklad ponechanie komplikovaných piatich stupňov ochrany alebo zhoršenie participácie verejnosti v rozhodovacích procesoch ochrany prírody.

Striktne proti prijatiu novely sú, naopak, niektorí súkromní vlastníci lesov združení v Únii regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Tá tvrdí, že v okolitých krajinách sa problematika lesov rieši aktívnym manažmentom, čomu novela podľa nich zabráni.

Novelu zákona o ochrane prírody, vďaka ktorej budú môcť štátni ochranári zabrániť výrubu v národných parkoch, poslanci v júni posunuli do druhého čítania. Minulý týždeň dostala zelenú od Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Ochrana prírody Rezort MŽP SR