Preskočit na obsah

ŠOP nebola prizvaná preskúmať miesto útoku, kde došlo k útoku medveďa na muža

17.06 2021, TASR

Bratislava, 16. júna  – Odborný zamestnanec Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého bol pripravený preskúmať miesto činu, kde došlo k útoku na 57-ročného muža. Nebol tam však prizvaný ani zo strany vyšetrovateľa a ani zo strany správcu lesa, ktorým je štátny podnik Lesy SR. 

Uviedla to ŠOP SR, Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR reagovalo, že vzorky DNA z trusu sú znehodnotené a nie je možné z nich identifikovať medveďa.

Envirorezort v utorok (15. 6.) informoval, že okolnosti zabitia 57-ročného muža medveďom v Liptovskej Lúžnej budú predmetom vyšetrovania. Experti ŠOP SR mali odobrať vzorky DNA z trusu zvieraťa, aby zistili druh a pohlavie jedinca. Výsledkom malo byť jeho konkrétne identifikovanie. ,,Práve podrobné a včasné preskúmanie tohto miesta mohlo vniesť do prípadu viac informácií. Zásahový tím v uplynulom období neevidoval problémy spôsobené medveďom v obci Liptovská Lúžna a jej okolí," hovoria ochranári.

MŽP v aktuálnom stanovisku poukázalo, že ŠOP nie je účastníkom vyšetrovacieho konania. Pri menej závažných udalostiach, akými sú napríklad škody na včelstvách, býva k vyšetrovaniu privolaná. Envirorezort bude žiadať zverejnenie dôvodov, pre ktoré bolo bránené účasti expertov ŠOP pri vyšetrovacom konaní. ,,Táto udalosť preto podčiarkuje nutnosť posilniť spoluprácu medzi ŠOP SR a Políciou SR," uviedlo ministerstvo.

ŠOP pripomína, že medveď hnedý je chránený na základe smernice o biotopoch zo strany Európskej únie. To je dôvodom, prečo nie je možné riešiť ich stav kvótami na odstrel. ,,Reguláciu tak, ako sa doteraz robila poľovníkmi, je potrebné vnímať ako usmrtenie náhodne vybraných jedincov, ktoré však potenciálne riziko konfliktných stretov človeka s medveďom neznižuje," podotkli ochranári.

Štátna ochrana prírody eviduje priemerne tri útoky medveďa na človeka ročne. Spravidla končia ošetrením, prípadne krátkou hospitalizáciou. Vo väčšine prípadov ide podľa ŠOP o prekvapené jedince na medveďa hnedého v bezprostrednej blízkosti ľudí, ktoré na prekročenú kritickú reagujú útokom.

V doline Banskô v Liptovskej Lúžnej našla polícia v pondelok (14. 6.) telo 57-ročného muža, ktorý zahynul po útoku medveďa. Potvrdila to aj pitva. V novodobej histórii Slovenska ide o prvý smrteľný stret medveďa s človekom.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR