Preskočit na obsah

GPS obojky prinesú nové informácie o správaní sa problémových medveďov

17.03 2023, TASR

Banská Bystrica 16. marca – Telemetrické obojky, ktoré Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR zakúpila na monitoring prípadného pohybu medveďov v okolí obcí, prinesú i nové informácie o ich správaní. Informoval o tom komunikačný odbor ŠOP s tým, že dáta, ktoré ochranárom dnes chýbajú, budú využívať aj zoológovia.

ŠOP na monitoring medveďov zakúpila prostredníctvom projektu z Envirofondu desať kusov telemetrických obojkov, cena za jeden kus predstavovala 5200 eur s DPH. Obojky nie je podľa ochranárov možné porovnávať s bežne dostupnými modelmi, a to pre špeciálne funkcie, ktorými disponujú. Vybavené sú napríklad satelitnou službou na zaznamenávanie pohybu a GPS pozícií jedincov.

,,Ďalej je obojok prostredníctvom špeciálnych senzorov schopný zaznamenať hibernáciu medveďa či jeho smrť. Senzor aktivity zbiera údaje v päťminútových intervaloch. Medzi dôležité vlastnosti zariadenia patrí aj takzvaná funkcia drop off, prostredníctvom ktorej je možné obojok na diaľku od monitorovaného živočícha odpojiť. Monitorované jedince teda nebude potrebné opätovne imobilizovať s cieľom odobratia obojka," dodala ŠOP.

Obojky tiež umožňujú vytvoriť takzvaný virtuálny plot okolo obcí, v ktorých sú pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov. Keď zviera prekročí stanovené hranice a priblíži sa k ľudským obydliam, Zásahový tím pre medveďa hnedého o tom dostane SMS a e-mail a bude vedieť zasiahnuť. Ochranári tak chcú zvýšiť bezpečnosť lokalít s výskytom problémových medveďov.

Telemetrické obojky zakúpila ŠOP na účely využitia zásahového tímu, dáta však budú využívať aj zoológovia. Prostredníctvom získaných údajov bude možné presnejšie identifikovať a monitorovať migračné koridory veľkých šeliem, vyhodnocovať ich potravné návyky, ako aj získať nové údaje o správaní problémových jedincov.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR