Sólymos a Matečná sa pri otázke ochrany Karpatských bukových pralesov nezhodujú

20.11 2017, TASR

Bratislava, 18. novembra - Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa nezhodujú v tom, akú časť tzv. Karpatských bukových pralesov treba chrániť. Lokalita na východe Slovenska je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.


Kým Sólymos vidí ako ideálne riešenie vyhlásenie bezzásahových zón na rozlohe minimálne 5 700 hektárov, Matečná zatiaľ hovorí o ochrane 3 600 hektárov. ,,K dnešnému dňu to, čo spĺňa charakter Karpatských bukových pralesov, a to, čo je dôvodné chrániť, je okolo 3 600 hektárov. O zvyšku je potrebné diskutovať, lebo dnes to má charakter hospodárskeho alebo mladého lesa. Ale to veľké jadro, to je obrovská výmera, 3 600 hektárov, nie je dôvod, aby sme to nemali v kultúrnom dedičstve zahrnuté," povedala Matečná. Odborníci sa podľa jej slov ešte vyberú do terénu.

Sólymos zase považuje za viac ako dôležité zachovať lokalitu v maximálnej možnej miere a v maximálnom možnom rozsahu. ,,Samotná značka UNESCO len podčiarkuje, ako je naše úsilie dôležité," povedal Sólymos. Podľa jeho slov ideálnym riešením je vyhlásenie bezzásahových zón v najcennejších územiach na rozlohe minimálne 5 700 hektárov. Rovnakú požiadavku majú aj lesoochranári. Tí pre prístup k ochrane lokality podali podnet na jej zaradenie do Zoznamu svetového dedičstva v ohrození.

Hranice slovenskej časti tzv. Karpatských bukových pralesov majú byť známe do konca tohto roka, vyplýva z materiálu, ktorý v stredu (15.11.) schválila vláda. V reakcii na odporúčania Výboru svetového dedičstva UNESCO prijala návrh opatrení potrebných na ochranu pralesov. Aj z pripomienok k materiálu vyplýva, že snahou envirorezortu bude zabezpečiť ochranu na rozlohe 5 766,4 hektára. S takou rátal aj nominačný projekt.

Tzv. Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine pribudli do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2007. Do zoznamu UNESCO sa zapísalo desať pralesových lokalít. Z nich štyri sú na území Slovenska - lokality Stužica, Havešová, Rožok a Vihorlat. Pralesy sú reťaz ostrovov pôvodného lesa, ktorý rástol tisícky rokov. Celá lokalita pozostáva zo 78 komponentov vrátane slovenských, ktoré sa nachádzajú na území 12 európskych štátov.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody