05.05 2016, Euractiv.sk
Európska únia vypustila v roku 2015 o 0,7 percenta viac oxidu uhličitého ako predvlani, odhadol Eurostat.
Slovensko v roku 2015 najviac zvýšilo svoje emisie oxidu uhličitého (CO2) spomedzi všetkých štátov Európskej únie. Vyplýva to z odhadu, ktorý v utorok 3. mája zverejnil Štatistický úrad EÚ (Eurostat). Eurostat odhadol množstvo CO2, ktorý pochádza zo spaľovania fosílnych palív ako ropa, plyn či uhlie. CO2 predstavuje 80 percent emisií skleníkových plynov v EÚ. EÚ ako celok si v medziročnom porovnaní mierne pohoršila. V roku 2015 vypustila v porovnaní s rokom 2014 o 0,7 percenta emisií viac.
Malta vedie
Na slovenskom území uniklo do ovzdušia medziročne až o 9,5 percenta viac CO2. Ide o najvýraznejšie medziročné zvýšenie v celej EÚ. Do prvej trojky krajín s najhoršími výsledkami sa zaradili ešte Portugalsko (+8,6 percenta) a Maďarsko (+6,7 percenta).
Najviac si polepšila Malta, ktorá vypustila o 26,9 percenta emisií CO2 menej. Za ňou nasleduje Estónsko (-16,0 percenta) a Dánsko (-9,9 percenta). Ekologickým lídrom vo Vyšehradskej skupine je Česko s nulovým navýšením. Poľsko zaznamenalo mierny nárast (+1,6 percenta).
Slovensko: z extrému do extrému
Slovensko prešlo medzi rokmi 2014 a 2015 z jedného extrému do druhého. Pred rokom ho totiž Eurostat označil za najúspešnejšieho bojovníka s emisiami. V roku 2014 vypustilo o 14,1 percent emisií menej ako v roku 2013. V medziročnom porovnaní si vtedy EÚ ako celok tiež polepšila – o 5 percent. Eurostat vysvetľuje, že množstvo vypusteného CO2 ovplyvňujú klimatické podmienky, hospodársky rast, počet obyvateľov a vývoj dopravy a priemyslu. Naviac CO2 na Slovensku vypúšťajú podľa portálu Energia.sk železiarne U.S. Steel Košice, uhoľná elektráreň Nováky a Rafinéria Slovnaft.
„Zlatá éra“ slovenského uhlia
Slovensko stále podporuje ťažbu hnedého uhlia. Hoci vo svete sa jej nedarí, u nás prežíva podľa Hospodárskych novín „zlatú éru“. Informovali, že spoločnosť Hornonitrianske bane pred pár mesiacmi kúpila poslednú ťažobnú prevádzku, ktorá jej na Slovensku ešte nepatrila: bane Čáry pri Kútoch. Do baní v Novákoch zároveň plánuje naliať investíciu v hodnote asi 30 miliónov eur, aby vyťažila zvyšok uhlia.
Zdroj: EurActiv.sk
Copyright © Euractiv.sk 2023